Przepisy zwalniające z podatku od nieruchomości grunty kolejowe do zmiany

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 września 2021
Przepisy zwalniające z podatku od nieruchomości grunty kolejowe do zmiany

Z początkiem przyszłego roku mają się zmienić przepisy dotyczące zwolnień  z podatku  od nieruchomości gruntów zajętych na działalność w zakresie transportu kolejowego. Takie są założenia projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opublikowanego na stronach rządowych.

Projektowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zakresu zwolnienia od podatku od nieruchomości określonego w art. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r.  o podatkach i opłatach lokalnych – w obszarze zwolnienia gruntów kolejowych. W szczególności  chodzi tutaj o grunty zajęte na prowadzenie działalności podmiotów takich jak zarządcy infrastruktury kolejowej i operatorzy obiektów infrastruktury usługowej w rozumieniu ustawy z  28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przepis ten zwalnia od podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym, która:

  • jest udostępniana przewoźnikom kolejowym lub,
  • jest wykorzystywana do przewozu osób, lub
  • tworzy linie kolejowe o szerokości torów większej niż 1435 mm.
W świetle nowej, planowanej treści tego przepisu, zwolnieniu od podatku od nieruchomości będą podlegać grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej lub obiektu infrastruktury usługowej – w części zajętej wyłącznie do wykonywania zadań zarządcy infrastruktury lub świadczenia usług przez operatora obiektu infrastruktury usługowej.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, przedstawione w nim rozwiązania wychodzą naprzeciw postulatom jednostek samorządu terytorialnego. W zamierzeniach jego autorów wyeliminują one nadużycia interpretacji aktualnie obowiązujących regulacji przez część przedsiębiorców, którzy nie prowadząc działalności zarządcy na rynku kolejowym – wykorzystują ww. przepis do unikania opodatkowania i powodują uszczuplenie wpływów z podatku od nieruchomości do budżetów gmin. Jak bowiem pokazuje praktyka, niektóre podmioty prowadzące inną niż kolejowa działalność gospodarczą, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 wskazanej ustawy uzyskują zwolnienie od podatku dla kilkudziesięciohektarowych nieruchomości wykorzystywanych pod tę działalność jako grunty związane z infrastrukturą kolejową, pomimo że na ten cel przeznaczają jedynie niewielkie fragmenty tych gruntów (również poprzez ich scalanie).

Zmiany, o których mowa powinny skutkować zwiększeniem się wpływów podatkowych do budżetów gmin, w związku z uszczelnieniem korzystania ze zwolnień z opodatkowania w obszarze kolejnictwa. Mają one wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło:

  • projekt (z 15 września 2021 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz