Przepisy w zakresie zwolnień nieruchomości lotniskowych od podatku zostaną zmienione

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 czerwca 2021
Przepisy w zakresie zwolnień nieruchomości lotniskowych od podatku zostaną zmienione

Zmianę w przepisach dotyczących opodatkowania nieruchomości zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle założeń przyjętych przez jej autorów, nowelizacja ma wyeliminować wątpliwości  dotyczące zwolnienia od tej daniny gruntów i budynków znajdujących się na lotniskach.

Zmiana dotyczy treści art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten w obecnym brzmieniu zwalnia od podatku od nieruchomości „budynki, budowle i zajęte pod nie grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego”. Jego aktualny zapis jest niejednoznaczny w odniesieniu do gruntów lotniskowych. Literalna wykładnia powołanej regulacji może bowiem prowadzić do wniosku, że wspomnianym zwolnieniem zostały objęte tylko te grunty, które są zajęte pod budynki i budowle, o których mowa w tym przepisie. Natomiast pozostałe grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego (tj. które nie są zajęte pod ww. budynki i budowle) – powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Problemy interpretacyjne

Jak wynika z uzasadnienia przepisów zmieniających, nie taka była jednak intencja ustawodawcy. Zgodnie z poprawną interpretacją komentowanego przepisu sam fakt wpisania lotniska do rejestru lotnisk cywilnych upoważnia do traktowania tego obiektu jako budowli i nie ma znaczenia czy grunt jest zabudowany, czy nie, ponieważ cała powierzchnia objęta granicą lotniska jest budowlą. Jednakże organy podatkowe w zróżnicowany sposób interpretują art. 7 ust. 1 pkt 3 wskazanej ustawy, co nie sprzyja pewności prawa i jest znacznym problemem dla zarządzających lotniskami.

Na czym polega zmiana

Dlatego uzasadniona jest zmiana tej regulacji, która ma polegać na usunięciu z jej treści sformułowania „zajęte pod nie”. Przepis ten w nowym brzmieniu będzie więc zwalniał od podatku grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.

Zamiar autorów nowelizacji jest taki, aby ustawa jasno i jednoznacznie stanowiła, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszelkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

Zmiany mają dotyczyć zarówno dużych lotnisk komunikacyjnych, jak i małych lotnisk sportowo-szkoleniowych. Dzięki usunięciu stanu niepewności prawa skorzystają na nich przede wszystkim organy podatkowe (tj. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci  miast). Wejście w życie omawianej nowelizacji planowane jest na 1 lipca 2021 r.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz