NSA po stronie przedsiębiorców wynajmujących lokale na cele mieszkaniowe

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 24 października 2024
NSA po stronie przedsiębiorców wynajmujących lokale na cele mieszkaniowe

21 października br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważną z punktu widzenia wielu przedsiębiorców uchwalę 7 sędziów. Dotyczy ona stawki podatku od nieruchomości, stosowanej w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części wynajmowanych przez nich w ramach działalności gospodarczej. Sprawdź, jakie stanowisko NSA zaprezentował w tym orzeczeniu.


Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak opodatkowanie są budynki (lokale) użytkowe i mieszkalne na gruncie przepisów o podatku od nieruchomości
  • Jakie stawki tego podatku według NSA należy stosować do nieruchomości mieszkalnych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców na cele mieszkaniowe

Sprawdź też:

Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów w zakresie opodatkowania nieruchomości

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości od 2025 roku – drugie podejście Ministerstwa Finansów

Planowane zmiany w podatku od nieruchomości – MF wydało oświadczenie

MF zapowiada zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości

Zakup nieruchomości przez spółkę – sprawdź księgowanie

Wyrok TK w sprawie budowli. Sprawdź, skutki dla podatników

Zgodnie z przepisami ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych,  budynki i lokale mieszkalne korzystają z opodatkowania według  stosunkowo niskiej stawki podatku od nieruchomości. Jak bowiem wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a tej ustawy, rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że od budynków mieszkalnych (lub ich części) stawki te nie mogą przekroczyć rocznie 1,15 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Natomiast dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - maksymalny pułap tych stawek określono na 33,10 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Stanowi o tym art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b  komentowanej ustawy.

Dla nieruchomości (budynków i lokali) użytkowych, a także mieszkalnych, jeśli są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, dopuszczalna wysokość stawek podatku jest więc prawie 30 razy wyższa  niż w przypadku służących celom mieszkaniowym.  

Wątpliwości dotyczące mieszkań wynajmowanych przez przedsiębiorców

Na tle tak sformułowanych przepisów zaistniały wątpliwości, jak odnieść się do sytuacji, gdy lokal (budynek) mieszkalny zostaje przez przedsiębiorcę wynajęty na cele mieszkaniowe. Chodzi o rozstrzygnięcie kwestii, czy takie nieruchomości należy uznać za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy za mieszkalne (dla których przewidziano najniższą stawkę podatku). Z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego zagadnienia prawnego zwrócił się do NSA (Izby Finansowej)  Prokurator Generalny.

W piśmie z 24 maja 2024 r. wystąpił on do NSA z pytaniem, „Czy budynki mieszkalne lub ich części przeznaczone do najmu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców w ramach prowadzenia przez podatnika podatku od nieruchomości działalności gospodarczej, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (…), czy jako budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy”.

Uzasadniając wspomniany wniosek (do którego następnie przyłączyli się Rzecznik Praw Obywatelskich i  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców) jego autor zwrócił uwagę m.in. na rozbieżność stanowisk i brak jasności co do normatywnego modelu ustalania i ponoszenia ciężarów podatkowych przez podmioty gospodarcze będące podatnikami podatku od nieruchomości w postaci budynków mieszkalnych lub ich części.

Jak do problemu odniósł się NSA

Do przedmiotowego wniosku NSA ustosunkował się we wskazanej na wstępie uchwale 7 sędziów z 21 października 2024 r. (sygn. akt III FPS 2/24). Orzekł w niej, że budynki, sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne jako mieszkalne, przeznaczone do najmu, w ramach prowadzonej przez podatnika podatku od nieruchomości (wynajmującego) działalności gospodarczej, w takiej części, w jakiej służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców – należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Z uchwały NSA wynika zatem, że przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje odpłatnie mieszkanie na typowe cele mieszkaniowe (a nie np. w ramach tzw. najmu krótkoterminowego) może płacić od niego podatek od nieruchomości według najniższej stawki (nie zaś wysokiej jak za lokal komercyjny).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz