Szczepienia na COVID-19 – czy pracodawcy trzeba pokazać certyfikat

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 12 października 2021
Szczepienia na COVID-19. Czy trzeba informować szefa?

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają pracodawcy prawa do pozyskiwania informacji o szczepieniu na COVID-19 bez zgody pracownika. Przepisy nie dają też prawa do zmian w jego warunkach zatrudnienia lub wynagradzania z powodu niezaszczepienia lub odmowy poinformowania pracodawcy o zaszczepieniu. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Od początku roku trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Niestety, nie odniosła ona zbyt wielkiego sukcesu.  według aktualnych danych, około 51% populacji Polski jest w pełni zaszczepiona. W zakładach pracy nadal więc mogą razem w jednym miejscu przebywać i pracować zarówno zaszczepieni, jak i osoby, które nie przyjęły żadnej z dopuszczonych szczepionek przeciw COVID-19. Medycy zgodnie stwierdzają, że praktycznie tylko zaszczepienie może skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie i rozwój kolejnych mutacji koronawirusa, chronią też przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19.

Czy jednak pracodawca jest w stanie zgodnie z prawem dowiedzieć się, czy dany pracownik jest już zaszczepiony? Czy można podjąć jakiekolwiek działania, aby doprowadzić do tego by zatrudniony przyjął szczepionkę, albo przynajmniej ograniczyć jego obecność w pracy?

Jakie są możliwe dane medyczne do pozyskania przez pracodawcę

Informacja o tym, czy dana osoba przyjęła szczepionkę, czy też nie stanowi informację medyczną, chodzi tu bowiem o podanie określonego medykamentu w związku z zagrożeniem chorobą.

Dane takie odnoszą się ściśle do stanu zdrowia konkretnej osoby i – co za tym idzie stanowią dane określane wcześniej jako „szczególnie wrażliwe”, a dziś są to dane podlegające bezpośredniej regulacji art. 9 ust. 1 Rozporządzenia RODO. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz.Urz.UE seria L Nr 119, str. 1).

Zgodnie z tym przepisem zabronione jest przetwarzanie danych dotyczących m.in. zdrowia. Art. 9 ust. 2 RODO ustala wyjątki od powyższej zasady.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Jakie dane medyczne pracodawca może pozyskiwać od pracownika i kiedy jest to możliwe;
  • Czy obecnie pracodawca ma prawo do pozyskania informacji o szczepieniu na COVID-19 i jakie są planowane zmiany w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz