Czy stażystę trzeba ponownie wysłać na badania lekarskie i szkolenie bhp

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 10 maja 2018
Pytanie:  Mamy stażystę z Urzędu Pracy, którego po skończonym stażu musimy zatrudnić na 3 miesiące. Badania wstępne i szkolenie BHP było robione przed podjęciem stażu na koszt naszej firmy. Czy musimy ponownie wysłać na badania i szkolenie przy podpisaniu umowy o pracę?
Odpowiedź: 

Tak, zarówno wstępne badania lekarskie jak i szkolenie z zakresu bhp muszą być wykonane przed przystąpieniem pracownika – byłego stażysty, do wykonywania pracy.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy;

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Wyjątkiem od tej zasady jest przepis zwalniający niektóre osoby z poddawania się wstępnym badaniom. Nie podlegają im osoby:

1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

W przedstawionej sytuacji osoby po stażu nie spełniają powyższych warunków, gdyż wcześniej nie posiadały statusu pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy, lecz stażysty. Osoba bezrobotna, która odbywa staż na podstawie skierowania z urzędu pracy nie jest pracownikiem podmiotu, który go na ten staż przyjął.

Zatem, osoby te, przed przystąpieniem do pracy na podstawie umowy o pracę będą musiały przejść wstępne badania. Podobnie jest ze szkoleniem.

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Zatem i w tej regulacji jest zastrzeżenie, że szkolenia nie musi ponownie odbywać pracownik czyli osoba związana wcześniej z zakładem stosunkiem pracy, ponownie zatrudniona. Natomiast w przypadku stażu taki stosunek prawny nie był nawiązany.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz