Czy obywatele spoza UE mając zezwolenie na pracę muszą mieć ważną wizę

Dodano: 22 października 2018
Pytanie:  Zatrudniamy obywateli Ukrainy. Pracownicy Ci otrzymali zezwolenie na pracę typu A na rok czasu. Zbliża im się koniec terminu ważności wizy. Czy mając zezwolenie na pracę muszą oni mieć ważną wizę? Jeśli tak, to czy mogą wyrobić wizę na podstawie zezwolenia o pracę.
Odpowiedź: 

Tak, aby cudzoziemiec mógł wykonywać legalnie pracę na terenie Polski, musi posiadać ważną wizę. Pozwolenie na pracę to dokument, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy w Polsce pod warunkiem posiadania przez cudzoziemca wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy pozwalającego na podjęcie w Polsce pracy.

Obywatele spoza UE muszą mieć wizę i oświadczenie

Podkreślić należy, iż obywatele państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej, członkiem obszaru EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej, którzy zamierzają wykonywać pracę w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy; albo wykonywania pracy na podstawie innego dokumentu, powinni uzyskać wizę pobytową zezwalająca na wykonywanie pracy.

Obejrzyj materiał video:

Cudzoziemiec będący obywatelem Armenii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Gruzji i Mołdawii po otrzymaniu od potencjalnego pracodawcy zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi powinien uzyskać wizę krajową albo wizę Schengen.

Wiza jest wydawana na okres pobytu

Wizę wydaje się na okres pobytu, który odpowiada okresowi wskazanemu w oświadczeniu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy (czyli okres pobytu, na który wydaje się wizę, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy liczonym od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej).

Czasami trzeba mieć zezwolenie na pracę

Cudzoziemiec ubiegający się o wizę zezwalającą na wykonywanie pracy na podstawie innego dokumentu niż wyżej wymienione oświadczenie powinien dołączyć do wniosku zezwolenie na pracę. Wizę wydaje konsul właściwy ze względu na państwo stałego zamieszkania cudzoziemca.

Cudzoziemcowi przebywającemu legalnie na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, wizę krajową w celu wykonywania pracy, może wydać konsul, którego siedziba znajduje się w tym państwie.

W zezwoleniu wskazany jest podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi oraz stanowisko lub rodzaj pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać.

Praca jest zatem uważana za legalną tylko wówczas, gdy cudzoziemiec wykonuje tę pracę, która została wskazana w zezwoleniu. 

Oznacza to, że jeśli cudzoziemiec chce zmienić pracę (tj. pracodawcę lub/i stanowisko pracy lub/i branżę, w której jest zatrudniony), musi uzyskać nowe zezwolenie. Istnieją jednak pewne sytuacje, kiedy zezwolenie zachowuje ważność pomimo zmiany okoliczności, dla których zostało wydane – więcej informacji na ten temat jest dostępnych poniżej.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz