Zatrudnienie kierowcy a dokumentacja

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 7 września 2011
Pytanie:  Zatrudniam pracowników i sporządzam umowy o pracę. W miejscu rodzaj wykonywanej pracy wpisuję np. kierowca - instalator. Czy taki sposób jest możliwy? Jeżeli tak, to jaką należy posiadać dokumentację pracowniczą?

Wskazanie rodzaju pracy upoważnia pracodawcę do wymagania od pracownika wykonywania określonych, umówionych czynności. Z kolei pracownik wie jakie polecenia służbowe pracodawcy powinien realizować w ramach swoich obowiązków i jaki ma zakres odpowiedzialności.

Odpowiedź: 

Tak, można w ten sposób określić rodzaj pracy w umowie o pracę.

Rodzaj pracy w umowie o pracę

Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności m.in. rodzaj pracy.

Określenie rodzaju pracy jest bardzo ważnym elementem umowy o pracę zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika.

Wskazanie rodzaju pracy upoważnia pracodawcę do wymagania od pracownika wykonywania określonych, umówionych czynności. Z kolei pracownik wie jakie polecenia służbowe pracodawcy powinien realizować w ramach swoich obowiązków i jaki ma zakres odpowiedzialności.

Dopuszczalne jest określenie w umowie o pracę więcej niż jednego rodzaju pracy i stanowi to o jednym stosunku pracy.

Określając rodzaj pracy w umowie o pracę najczęściej podaje się stanowisko pracy; przy czym można tu wskazać zawód, funkcję, czy specjalność lub też charakter pracy, czynności, które ma wykonywać pracownik.

Pracodawca może do umowy o pracę dołączyć zakres obowiązków jako specyfikację zadań będących doprecyzowaniem rodzaju pracy.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego kierowcę

Pracodawca zatrudniający kierowcę ma ściśle określone obowiązki związane z organizacją czasu pracy, zawarte w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 ze zm.). Przykładowo, pracodawca kierowcy ma obowiązek prowadzić ewidencję jego czasu pracy w formie:

1) zapisów na wykresówkach

2) wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;

3) plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;

4) innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;

5) rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1-4.

Ponadto, pracodawca jest obowiązany:

1) poinformować kierowców o obowiązujących ich przepisach z zakresu czasu pracy, w sposób przyjęty u danego pracodawcy oraz

2) uzyskać od kierowcy oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy

Inne obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników

Pracodawca ma również obowiązki wynikające z ogólnych przepisów prawa pracy jak np. założenie i prowadzenie dla każdego pracownika akt osobowych. Szczegółowo mówi o tym rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62 poz. 286 ze zm.).

Ponadto, pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika:

- imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą,

- kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację.

Tekst opublikowany: 

22 sierpnia 2011 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz