Zatrudnianie 20 pracowników a obowiązek tworzenia regulaminów i wypłaty świadczenia urlopowego?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 9 kwietnia 2010
Pytanie:  Czy powyżej 20 osób zatrudnionych w firmie należy tworzyć regulamin pracy, wynagradzania oraz wypłacać świadczenia urlopowe? Czy średnią wylicza się z całego roku czy od miesiąca, w którym liczba zatrudnionych w firmie pracowników wynosi 20 pracowników? Przykładowo w marcu br. zatrudniamy pracownika, wtedy stan zatrudnienia wynosi 20 pracowników. Czy od tego czasu przekraczamy 20 osób? Czy jeżeli zatrudniamy pracownika na zastępstwo, czy należy ją zgłosić do ZUS i czy taka umowa może mieć miejsce, gdy pracownika zatrudnia się na zastępstwo osoby będącej na zwolnieniu chorobowym? Czy przy zatrudnieniu osoby na zastępstwo, mamy obowiązek wliczać ją do liczby zatrudnionych (chodzi tu o to by nie przekroczyć 20 etatów).
Odpowiedź: 

Obowiązek wydania regulaminu wynagradzania i pracy powstaje z momentem zatrudnienia 20 pracownika. Ustalając stan zatrudnienia uwzględniamy wszystkich pracowników bez względu na wymiar ich czasu pracy czy rodzaj umowy o pracę, a więc także osoby przyjęte na zastępstwo, które można zatrudniać przykładowo w miejsce pracownika nieobecnego z powodu choroby i które trzeba zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W kwestii wspomnianego w pytaniu świadczenia urlopowego należy podkreślić, iż obowiązek jego wypłaty, co do zasady dotyczy pracodawców zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie zdecydowali się na utworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

1. Regulamin pracy i regulamin wynagradzania

Pracodawcy zatrudniający, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek wprowadzić w zakładzie regulamin pracy, ustalający organizację i porządek pracy oraz regulamin wynagradzania, określający warunki wynagradzania za pracę oraz inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Regulaminy te wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy),

Dla uściślenia dodajmy, iż zgodnie z art. 772 § 1 Kodeksu pracy, dalej kp konieczność wydania regulaminu wynagradzania spoczywa na wszystkich zakładach pracy zatrudniających, co najmniej 20 pracowników, jeżeli nie są one objęte ponadzakładowym lub zakładowym układem zbiorowym pracy.

2. Stan zatrudnienia w firmie

Decydujący o obowiązku wydania wspomnianych regulaminów, jest faktyczny stan zatrudnienia w danej chwili. Nie należy tu stosować wyliczeń średniego stanu zatrudnienia na przestrzeni roku kalendarzowego.

Wyznaczając stan zatrudnienia powinniśmy brać pod uwagę wszystkich pracowników (również niepełnoetatowych) zatrudnionych u danego pracodawcy niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, a więc pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony (w tym na zastępstwo), nieokreślony, na okres próbny i na czas wykonywania określonej pracy, a także zatrudnionych na podstawie powołania wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę. Wliczeniu nie podlegają tu osoby współpracujące z zakładem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak już wspomniano do liczby zatrudnionych doliczamy także osoby, z którymi zawarto tzw. umowę o zastępstwo. Jak wskazuje art. 25 § 1 kp tego typu umowę podpisuje się w celu zapewnienia zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, takich jak np. choroba, urlop wychowawczy, bezpłatny czy macierzyński.

Przyjmując pracownika na zastępstwo należy m.in. przeszkolić go zakresie BHP, skierować na badania lekarskie oraz zgłosić do ZUS.

3. Kto wypłaca świadczenie urlopowe?

Ponieważ w zapytaniu jest wzmianka również o świadczeniu urlopowym to warto tu nadmienić, iż co do zasady wypłacają je pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Przepisy prawa dopuszczają jednak możliwość zrezygnowania z wypłaty ww. świadczenia przez prywatne podmioty zatrudniające.

Pracodawca zatrudniający, co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz pracodawca zatrudniający, co najmniej 20 pracowników, ale poniżej 20 w przeliczeniu na pełne etaty może podjąć decyzję o rezygnacji ze wspierania pracowników świadczeniem urlopowym:

  • poprzez odpowiednie zapisy w układzie zborowym pracy,
  • poprzez odpowiednie zapisy w regulaminie wynagrodzenia po uzgodnieniu tego z działającymi w firmie zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli takowe organizacje w zakładzie pracy nie działają, po uzgodnieniach w tym zakresie z pracownikiem wybranym przez załogę zakładu pracy w celu reprezentowania jej interesów.
Podmiot dający zatrudnienie mniej niż 20-u pracownikom, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu wynagrodzenia, decyzje w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego podejmuje jednostronnie a informacje o tym przekazuje podwładnym w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego w sposób u niego przyjęty (np. przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń, rozesłanie pocztą internetową itp.).
Tekst opublikowany: 

8 kwietnia 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz