Wyższe zatrudnienie a obowiązki pracodawcy

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 4 czerwca 2012
Pytanie:  Jednoosobowa firma zatrudnia na umowę o pracę 18 pracowników na pełny etat i 1 pracownika na 1/2 etatu. Od czerwca 2012 r. firma zamierza zatrudnić jeszcze jedną osobę na 1/4 etatu. Czy w tej sytuacji nasza firma:
  • stanie się płatnikem świadczeń ZUS,
  • będzie zobowiązana utworzyć ZFŚS,
  • będzie musiała sporządzić regulamin pracy i regulamin wynagradzania,
  • będzie zobowiązana do wypłaty odprawy w momencie zwolnienia pracownika,
  • będzie obciążona jeszcze jakimiś innymi obowiązkami?

ZFŚS tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Bez względu na liczbę zatrudnionych obowiązek tworzenia ZFŚS w każdym roku kalendarzowym mają pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

Odpowiedź: 

Zatrudnienie co najmniej 20 pracowników ma wpływ na obowiązki pracodawcy względem pracowników. Jednakże różnie liczone jest zatrudnienie 20 pracowników. Poniżej przedstawiam odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania.

Płatnik świadczeń ZUS

Wzrost w trakcie roku kalendarzowego liczby zatrudnionych nie ma wpływu na wypłatę świadczeń chorobowych, bowiem to kto jest płatnikiem zasiłków w danym roku zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada poprzedniego roku. Jeżeli więc pracodawca na dzień 30 listopada 2011 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, to w 2012 r. nie będzie uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych finansowanych z FUS.

Dopiero gdy na dzień 30 listopada 2012 r. będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, to od 1 stycznia 2013 r. będzie zobowiązany:
  • do ustalania prawa do świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego przysługujących ubezpieczonym, tj. zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich i opiekuńczych, a także świadczeń rehabilitacyjnych,
  • do obliczania wysokości wymienionych świadczeń,
  • do dokonania ich wypłaty.

W liczbie ubezpieczonych, o której mowa wyżej, pracodawca uwzględnia pracowników (w tym również uczniów), a także podlegających ubezpieczeniu chorobowemu wykonawców pracy nakładczej, agentów, zleceniobiorców. Ponadto uwzględnia siebie (i osobę współpracującą), jeżeli przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w liczbie tej nie uwzględnia osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych, a także duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Obowiązek utworzenia ZFŚS

Przepis art. 94 pkt 8 kp zobowiązują pracodawców do zaspokajania w miarę posiadanych środków potrzeb socjalnych pracowników.

Podstawę prawną tworzenia ZFŚS i gospodarowania jego środkami stanowi ustawa o zfśs.

ZFŚS tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Bez względu na liczbę zatrudnionych obowiązek tworzenia ZFŚS w każdym roku kalendarzowym mają pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (np. pracodawca, który zatrudnia 23 osoby, ale po przeliczeniu na pełne etaty 19) mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

W Państwa przypadku, nie będziecie musieli tworzyć ZFŚS, gdyż po przeliczeniu na pełne etaty nie będziecie Państwo zatrudniać 20 osób.

Regulamin pracy i regulamin wynagradzania

Obowiązek tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania powstaje u pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 osób mogą warunki ich wynagradzania ustalać indywidualnie z poszczególnymi pracownikami w treści umów o pracę. Mogą też wprowadzić regulamin wynagradzania na zasadzie dobrowolności.

Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego ustalającym organizację i porządek w zakładzie pracy oraz regulującym prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Obowiązek wydania regulaminu dotyczy każdego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Do tej liczby wlicza się wszystkich zatrudnionych bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę, czy wymiar czasu pracy (nie wlicza się osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenia, o dzieło, agencyjnej).

W opisanej sytuacji, po zatrudnieniu pracownika na ½ etatu oraz pracownika na ¼ etatu będziecie Państwo zobowiązani do utworzenia regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.

Odprawy za zwolnienia grupowe

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych mają zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Wskazana liczba dotyczy osób, a nie etatów. Rozwiązania przyjęte w tym akcie prawnym dotyczą zarówno zwolnień grupowych, jak i zwolnień mających charakter indywidualny, jeśli tylko zwolnienia te są dokonywane z przyczyn niezwiązanych z pracownikami.

Wobec tego, jeśli zatrudnicie Państwo 2 dodatkowe osoby na ½ etatu oraz pracownika na ¼ etatu, będziecie Państwo zobowiązani do stosowania przepisów ww. ustawy, a więc i wypłacania ewentualnych odpraw zwalnianym pracownikom.

Tekst opublikowany: 

23 maja 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz