Wpływ zmiany regulaminu wynagradzania na wynagrodzenie urlopowe pracownika

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 21 kwietnia 2011
Pytanie:  Pracownica w momencie ogłoszenia zmian i wejścia w życie zmian w regulaminie wynagradzania (09/2010) przebywała na zwolnieniu lekarskim - kod B. Nie wróciła do pracy. Aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim.  Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim chce wybrać urlop wypoczynkowy zaległy (2010) i bieżący (2011).
W wyniku zmiany regulaminu wynagradzania podwyższone zostały stawki wynagrodzenia na zajmowanym przez nią stanowisku. Pracownica nie podpisała stosownego aneksu do umowy o pracę, z powodu nieobecności. Czy podstawą wynagrodzenia urlopowego jest wynagrodzenie w wysokości przed wejściem w życie regulaminu wynagradzania czy po zmianie?
Odpowiedź: 

Wynagrodzenie urlopowe należy ustalić w oparciu o nową, wyższą stawkę wynagrodzenia.

Jeżeli podwyżka na stanowisku zajmowanym przez pracownicę, o której mowa w pytaniu wynika wprost ze zmienionego regulaminu wynagradzania to ustalając wynagrodzenie urlopowe należy uwzględnić tą nową stawkę - mimo, ze pracownica formalnie nie podpisała aneksu. Zgodnie, bowiem z obowiązującymi przepisami, jeśli pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej w stałej wysokości (np. wynagrodzenie zasadnicze określone jest stawką miesięczną) - wynagrodzenie to uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu, natomiast jeśli pracownica otrzymuje wynagrodzenie według stawek zmiennych (np. wynagrodzenie zasadnicze określone jest stawką godzinową) to należy pamiętać, że w razie zmiany w składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Należy przy tym również pamiętać, że po urlopie macierzyńskim pracodawca musi dać pracownicy takie wynagrodzenia, jakie otrzymałaby gdyby z tego urlopu nie korzystała. Oznacza to, że jeśli w czasie urlopu były podwyżki dla tej grupy pracowników, do której należy pracownica - po zakończeniu urlopu także ona musi dostać podwyżkę.

W zaistniałej sytuacji można również poprosić pracownicę, aby przed rozpoczęciem urlopu przybyła do zakładu i podpisała aneks czy też wysłać ten dokument za pośrednictwem poczty.

Tekst opublikowany: 

20 kwietnia 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz