Wpływ zmian w układzie zbiorowym pracy na sytuację pracownika będącego w okresie wypowiedzenia

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 27 lipca 2011
Pytanie:  Złożyłem w maju 2011 r. wypowiedzenie umowy o pracę. Mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia. W dniu 13 lipca 2011 r. wręczyli nam do podpisania nowe warunki zatrudnienia związane ze zmianami w zakładowym układzie zbiorowym. Zmiany z punktu widzenia mojego stanowiska są niekorzystne. Czy w mojej sytuacji podpisywać nowe warunki czy nie? Czy ma to znaczenie dla procesu rozwiązywania umowy? W firmie słyszałem, że podpisanie nowych warunków może skutkować automatycznym unieważnieniem wypowiedzenia, ponieważ pospisuję nowe warunki pracy po dacie wypowiedzenia. Czy to prawda? Co oznacza nie podpisanie nowych warunków pracy w mojej sytuacji? Czy to oznacza, że z dniem wejścia w życie nowego układu zbiorowego jestem przez firmę automatycznie zwalniany? Na podpisanie nowych warunków dali nam 1,5 dnia. Czy nie ma jakieś ustawowego terminu na akceptację takich zmian przez pracowników?

Jeśli pracownik się nie zgodzi na porozumienie stron, pracodawca będzie musiał te warunki wypowiedzieć (wypowiedzenie zmieniające), co w praktyce oznacza, że nowe warunki zaczną pracownika obowiązywać dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, (czyli w zależności od zakładowego stażu pracownika po 2 tygodniach, miesiącu lub trzech miesiącach).

Odpowiedź: 

Jeżeli zmiany w układzie zbiorowym pracy są mniej korzystne dla pracownika, o którym mowa w pytaniu - moim zdaniem nie jest zasadne podpisywanie porozumienia stron w zakresie nowych warunków pracy lub płacy.

Układ zbiorowy pracy jest wewnątrzzakładowym źródłem prawa pracy, w którym określa się m.in. warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy a więc także warunki pracy i płacy pracowników. Zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Zmiany takie wchodzą w życie w terminie określonym w protokole dodatkowym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania protokołu. Zarejestrowanie protokołu dodatkowego nie oznacza, że automatycznie (z dniem zarejestrowania) do pracowników stosuje się już zmienione postanowienia układu.

Niekorzystne zmiany w indywidualnych stosunkach pracy, które są konieczne wskutek wprowadzenia zmian w układzie - można wprowadzić albo w drodze porozumienia stron albo w drodze wypowiedzeń zmieniających.

Z przedstawionego stanu faktycznego należy wnioskować, że pracodawca chce wprowadzić zmiany w umowach o pracę w drodze porozumienia stron, które może się odbyć w każdym czasie i przepisy prawa nie określają jakiegoś minimalnego terminu, do którego pracownik może się zastanowić nad przedłożoną mu propozycją.

Dlatego pracodawca mógł wyznaczyć 1,5 dniowy termin na podjecie przez pracownika decyzji.

Przyjęcie takiej propozycji przez pracownika oznacza, że już od dnia wyrażenia zgody przez pracownika w zakresie proponowanych zmian - pracownika zaczną obowiązywać nowe warunki. Jeśli pracownik się nie zgodzi na porozumienie stron, pracodawca będzie musiał te warunki wypowiedzieć (wypowiedzenie zmieniające), co w praktyce oznacza, że nowe warunki zaczną pracownika obowiązywać dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, (czyli w zależności od zakładowego stażu pracownika po 2 tygodniach, miesiącu lub trzech miesiącach).

Zatem jeśli zmiany w układzie zbiorowym pracy są mniej korzystne dla pracownika, o którym mowa w pytaniu - moim zdaniem nie jest zasadne podpisywanie porozumienia stron, które wskazuje na przyjęcie przez pracownika nowych warunków pracy lub płacy. 

Nie podpisanie na zasadzie porozumienia stron nowych warunków pracy i płacy w przedstawionej sytuacji nie będzie miało zasadniczego wpływu na sytuację pracownika. Jeśli bowiem pracownik nie wyrazi zgody na porozumienie stron, pracodawca będzie musiał warunki wypowiedzieć a skoro pracownik już jest w okresie wypowiedzenia - nawet, jeśli pracodawca złoży pracownikowi wypowiedzenie zmieniające - skutki tego wypowiedzenia (zmiana warunków pracy i płacy) i tak pracownika nie obejmą gdyż umowa i tak już się zakończy.

Wskazać również należy, że zarówno przyjęcie jak też i nie przyjęcie zaproponowanych warunków nie wpłynie na skuteczność złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę. Tzn. bez względu na postawę pracownika - okres wypowiedzenia nadal będzie biegł i po jego upływie umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

Tekst opublikowany: 

18 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz