Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę - obowiązki pracodawcy

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 9 stycznia 2012
Pytanie:  Mój problem dotyczy pracowników, których zatrudniam w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej na czas nieokreślony. Z dniem 1 stycznia 2012 r. zamierzam otworzyć spółkę cywilną do której wniosę część swojego jednoosobowego przedsiębiorstwa oczywiście będę tam wspólnikiem. Wszyscy pracownicy nadal będą pracować w nowej spółce. Co w tym przypadku z pracownikami? Czy muszę zwolnić wszystkich z zachowaniem okresów wypowiedzenia jakie im się należą ,wydać świadectwa pracy, PIT-11 oraz wyrejstrować z ZUS? Czy mogę pracowników tylko poinformować na piśmie że powstanie nowy podmiot, w którym będą zatrudnieni na tych samych warunkach pracy i płacy i  na tym poprzestać?  Zatrudniam jedną pracownicę, która jest na urlopie wychowawczym od 29 listopada 2011 do 28 listopada 2014 r. Co w tym przypadku zrobić, żeby zachowała wszystkie nabyte prawa w mojej jednoosobowej firmie? Czy w przypadku zatrudnienia jej w nowej spółce od 1 stycznia 2012 r. pracownica będzie nadal mogła kontynuować urlop wychowawczy?

Czy należy zwolnić wszystkich pracowników z zachowaniem okresów wypowiedzenia w przypadku zmiany pracodawcy? Sprawdź w tekście.

Odpowiedź: 

Odpowiedzi na Państwa pytania udzieliliśmy poniżej po kolei.

Zwolnienie pracowników w związku z powstaniem spółki cywilnej

W opisanym przez Państwa przypadku zastosowanie będzie miał przepis art. 231 § 1 kp, bowiem nastąpi zmiana pracodawcy. Zgodnie z tym przepisem w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Wobec czego nie będziecie Państwo musieli rozwiązywać stosunków pracy z pracownikami z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Zaznaczyć należy, iż zgodnie z § 6 ww. przepisu przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.  

Z uwagi na to, iż nastąpi tzw. transfer przedsiębiorstwa nie będziecie Państwo musieli wystawiać świadectw pracy. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną stosunków pracy z pracownikami przejętego zakładu pracy lub jego części. Skutek ten następuje z mocy prawa, a więc nowy pracodawca nie musi zawierać umów o pracę (ani podpisywać aneksów) z pracownikami firmy, której transfer nastąpił.

Nie dochodzi też do ustania zatrudnienia (tylko na miejsce dotychczasowego pracodawcy wstępuje nowy, a więc dotychczasowy pracodawca nie rozwiązuje z przejmowanymi pracownikami umów o pracę, nie wypłaca im ekwiwalentów za urlop, nie wystawia świadectw pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2004 r., sygn. akt I PK 103/04, OSNP z 2005 r. nr 15, poz. 220).

W przypadku transferu na podstawie art. 231 § 1 kp podmiot przejmujący staje się płatnikiem składek na ubezpieczenia za zatrudnione osoby, natomiast Państwo - jako poprzedni płatnik składek powinniście sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty wyrejestrowujące pracowników (a także inne osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeniowemu, np. zleceniobiorców) z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Wyrejestrowując pracownikowi z ubezpieczeń należy również wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego członków ich rodziny zgłoszonych wcześniej do tego ubezpieczenia. Następnie po dokonaniu wyrejestrowania z ubezpieczeń ostatniego pracownika, przejmowany podmiot ma obowiązek dokonać wyrejestrowania firmy na druku ZUS ZWPA. Natomiast nowy płatnik składek (czyli podmiot przejmujący) ma obowiązek sporządzić oraz przekazać do ZUS zgłoszenia wszystkich osób podlegających obowiązkowi ubezpieczeniowemu, w tym również osób, które przejął.

Poinformowanie pracowników o powstaniu nowego podmiotu

W myśl § 2 art. 231 kp przepisu dotychczasowy i nowy pracodawca maja obowiązek poinformowania na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowani.

Przekazanie tych informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.  

Następnie nowy pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków.

W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

Zgodnie z § 4 ww. przepisu w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.  

Informacja dla pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Z powyższego wynika, iż pracownic przebywająca na urlopie wychowawczym od 29 listopada 2011 r. do 28 listopada 2014 r. zachowa wszystkie nabyte u pracodawcy przejmowanego prawa, wobec czego w nowej spółce od 1 stycznia 2012 r. będzie nadal mogła kontynuować urlop wychowawczy.

Tekst opublikowany: 

14 grudnia 2011 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.