Przechowywanie dokumentów pracowniczych

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 15 lutego 2011
Pytanie:  Co zrobić z dokumentami, gdy firma X zakończyła działalność, natomiast działa druga firma, której właściciele są Ci samo co w pierwszej firmie? Gdzie przekazać dokumenty firmy X, do jakiego archiwum? Kto ma za to zapłacić, czy firma druga ma obowiązek je przechowywać?
Odpowiedź: 

Druga firma (bez względu na to, kto jest jej właścicielem), powinna przejąć, a następnie przechowywać akta osobowe i wymaganą dokumentację pracowniczą pracowników firmy pierwszej (firmy X), pod warunkiem, że doszło do przejęcia pierwszej firmy przez drugą w trybie art. 23 1 Kodeksu pracy, dalej: kp.

1. Kto powinien przejąć i przechowywać akta osobowe pracowników?

Stanowi o tym wyraźnie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Zgodnie z tym rozporządzeniem, w sytuacji określonej w art. 231 kp albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych z jego stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu tego pracownika.

Natomiast w innym przypadku firma pierwsza ma obowiązek przekazać dokumentację do firmy zajmującej się zawodowo przechowywaniem dokumentacji. Są to firmy działające zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury z 15 lutego 2005 r. w sprawie warunków przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców (Dz.U. nr 32, poz. 284), Adresów takich firm można szukać w Internecie albo we właściwym dla pierwszej firmy urzędzie wojewódzkim.

2. Kto ponosi opłaty za przekazanie dokumentów do archiwum?

Jeżeli natomiast chodzi o związane z tym opłaty, to zgodnie z ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, w przypadku postawienia pracodawcy w stan likwidacji lub ogłoszenia jego upadłości, pracodawca wskazuje podmiot prowadzący działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania, zapewniając na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji liczonego:

  • od dnia zakończenia pracy u danego pracodawcy - dla dokumentacji osobowej;
  • od dnia wytworzenia - dla dokumentacji płacowej.

Powołana ustawa wyraźnie stanowi, że koszty przejęcia, zewidencjonowania, przechowania i konserwacji dokumentacji przez archiwa państwowe ponoszą solidarnie osoby zarządzające lub pełniące funkcje organu zarządzającego pracodawcy w dniu jego wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej.

W przypadku stwierdzenia przez sąd rejestrowy, na wniosek pracodawcy podlegającego wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego lub do ewidencji działalności gospodarczej, niemożności zapewnienia środków na koszty dalszego przechowywania, dokumentację przejmuje Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej, które funkcjonuje w Milanówku www.milanowek.ap.gov.pl.

Przed wydaniem postanowienia w sprawie takiego wniosku, sąd zasięga opinii naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy o jego stanie majątkowym.

Tekst opublikowany: 

31 stycznia 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz