Podmiot określający zasady wynagradzania pracowników tymczasowych

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 18 sierpnia 2011
Pytanie:  Czy jakiekolwiek składniki wynagrodzenia pracownika tymczasowego mogą być naliczane zgodnie z regulaminem pracodawcy, który jest agencją pracy tymczasowej, a nie pracodawcy użytkownika?

Ogólną zasadą dotyczącą zatrudniania pracowników tymczasowych jest zakaz traktowania ich mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Odpowiedź: 

Tak, składniki wynagradzania mogą być naliczone zgodnie z zasadami obowiązującymi w agencji pracy tymczasowej - nie mogą być one jednak gorsze niż zasady wynagradzania obowiązujące u pracodawcy użytkownika.

Ogólną zasadą dotyczącą zatrudniania pracowników tymczasowych jest zakaz traktowania ich mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Dotyczy to również zasad wynagradzania (zarówno w obszarze płacy zasadniczej jak i innych składników wynagrodzenia), czyli wynagrodzenie pracownika tymczasowego nie może być niższe od wynagrodzenia, jakie otrzymują pracownicy zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Należy jednak podkreślić, że pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej.

To ten podmiot zawiera z pracownikiem tymczasowym umowę o pracę, w której określa m.in. wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia.

Możliwe zatem jest (a jeśli agencja zatrudnia co najmniej 20 osób nawet konieczne) stworzenie regulaminu pracy i wynagradzania i na podstawie zawartych w tych aktach zapisów - naliczać składniki wynagrodzenia pracownikowi tymczasowemu- pod jednym jednak warunkiem, że nie będzie to mniej korzystne niż u pracodawcy użytkownika.

PRZYKŁAD
Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w agencji pracy tymczasowej pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tymczasem u pracodawcy użytkownika, u którego pracownik tymczasowy wykonuje pracę - dodatek za pracę w porze nocnej został ustalony na poziomie 30 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym, że stawka dodatku za pracę nocną jest wyższa u pracodawcy użytkowania - taką stawkę tego dodatku (wyższą) musi otrzymać pracownik tymczasowy. Gdyby sytuacja była odwrotna tzn. wyższa stawka dodatku obowiązywała by w agencji pracy tymczasowej - oczywiście dodatek ten powinien być naliczany według zasad obowiązujących w agencji.
Tekst opublikowany: 

12 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz