Gdzie przechowywać pisma dotyczące urlopów macierzyńskich?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 20 października 2010
Pytanie:  Proszę o wskazanie miejsca do przechowywania pism dotyczących urlopów macierzyńskich: odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka i pisma udzielającego urlopu macierzyńskiego pracownicy. Do tej pory przechowywałam je w segregatorze przy kartach zasiłkowych, ostatnio doczytałam się jednak, że wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, ojcowski należy wpiąć do akt osobowych i tak też robię, ale co z dokumentami wymienionymi wyżej?
Odpowiedź: 

Nie ma w przepisach prawa pracy wskazania, gdzie należy przechowywać dokumenty, o które Pani pyta.

Dlatego nie było nic błędnego w przechowywaniu ich w taki sposób, jak Pani to robiła. Rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika wskazuje tylko, że w aktach osobowych w części B przechowuje się wnioski pracownika dotyczące m.in. urlopów: dodatkowego macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. Są to, więc dokumenty tworzone przez pracownika i mające szczególne znaczenie dla jego uprawnień w zakresie tych urlopów.

Natomiast wprowadzenie obowiązku przechowywania tych dokumentów w części B akt osobowych, nie wyjaśniło kwestii gdzie przechowywać dokumenty, których dotyczy pytanie.

Wydaje się jednak, że - po to, żeby mieć wszystkie dokumenty związane z korzystaniem przez pracowników z uprawnień rodzicielskich - najlepiej je przechowywać w części B akt osobowych.

Tekst opublikowany: 

20 października 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz