Czy można skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie z powodów psychicznych

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 26 lipca 2019
Pytanie:  Czy można pracownika skierować na dodatkowe badania lekarskie? Chodzi o pracownika, który prawdopodobnie ma problemy psychiczne. Podobno słyszy głosy, uważa, że reszta współpracowników obgaduje go za jego plecami. Pracownik zachowuje się nie do końca normalnie i jego kierownik obawia się, czy mimo wszystko powinien pracować na danym stanowisku (programista). Wiem, że nie można skierować go bezpośrednio do psychologa lub psychiatry, ale można go wysłać na wcześniejsze okresowe badania lekarskie, z zaznaczeniem, pod jakim kątem lekarz medycyny pracy powinien je przeprowadzić. Jednak, czy wpisaniu na skierowaniu, że prosimy o przebadanie pracownika „pod kątem zdrowia psychicznego" nie będzie naruszeniem jego dóbr i czy nie potraktuje tego jako szykany? Pracownik dostanie do ręki to skierowanie, więc będzie w stanie odczytać powód ponownego badania (ostatnie okresowe były w 11/2018). Czy istnieje możliwość przebadania takiego pracownika bez ujawniania mu powodu tych badań?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Michał Culepa - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel