Czy jest obowiązek przerwy w wykonywaniu pracy za granicą w 2019 roku

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 17 grudnia 2018
Pytanie:  Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, którą zarejestrowała w Polsce, tam gdzie jest jej miejsce zamieszkania. Prace wykonuje na terenie Niemiec. Do tej pory jeśli była przerwa w wykonywanej pracy to okres wynosił 1 miesiąc. Czy od 2019 r. musi być obowiązkowy okres przerwy w wymiarze 2 miesięcy pracy za granicą? Jeśli tak to czy musi być to ciągłe 2 miesiące, czy może być rozbite w czasie? Co wlicza się w okres przerwy?
Odpowiedź: 

Z przepisów nie wynika obowiązek przerwy w wykonywaniu pracy za granicą.

Jednakże, jeśli przedsiębiorca chce podlegać polskim zasadom ubezpieczeń społecznych, wówczas musi spełniać dodatkowe warunki. Zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia 883/2004 osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w państwie członkowskim, a która wykonuje podobną działalność w innym państwie członkowskim, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy.

W celu potwierdzenia faktu pozostawania w dotychczasowym systemie przedsiębiorca przed wyjazdem powinien uzyskać zaświadczenie A1. Natomiast przepisy rozporządzenia wykonawczego 987/2009 precyzują zasady podlegania ubezpieczeniom w dotychczasowym państwie przedsiębiorców, którzy przejściowo zamierzają wykonywać działalność w drugim państwie. W myśl art. 14 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego określenie „która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek” odnosi się do osoby, która zwykle prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę.

W szczególności osoba taka musi już prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza skorzystać z przepisów tego artykułu, oraz w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim musi nadal spełniać w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę, wymogi konieczne do prowadzenia działalności pozwalające na jej ponowne podjęcie po powrocie:

1.    przedsiębiorca musi prowadzić znaczną część działalności w Polsce; w szczególności osoba taka musi już prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza skorzystać z przepisów tego artykułu, oraz w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim musi nadal spełniać warunki konieczne do podjęcia działalności w Polsce po powrocie z drugiego państwa;

2.    w drugim państwie musi być wykonywana działalność „podobna” do działalności wykonywanej w Polsce.

  • art. 12 ust. 2 rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
  • art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.