Wolne za święto z soboty

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 5 stycznia 2011
Pytanie:  Pracownik zatrudniony jest na 3 zmiany (harmonogramu pracy). Dnia 1 grudnia 2010 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, natomiast 2 grudnia 2010 r. przedstawił zwolnienie lekarskie do 31 grudnia 2010 r. Proszę powiedzieć jak powinnam była rozliczyć dzień, który był do odebrania za święto?
Odpowiedź: 

Jeśli choroba pracownika, o którym mowa w pytaniu, wypadła w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę za święto 25 grudnia 2010 r., wówczas pracownikowi nie trzeba w zamian udzielać innego dnia wolnego od pracy ani też wypłacać z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.

Do końca 2010 r. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym dla wszystkich systemów czasu pracy, za wyjątkiem ruchu ciągłego, ustalało się:

  • mnożąc 40 godzin (norma średniotygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym,
  • dodając do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
  • odejmując od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela (chodzi tutaj o święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - Dz. U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 z późn. zm.).

Wymiar czasu pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Podkreślmy tu, iż 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której święto Trzech Króli zostało uznane za dzień ustawowo wolny od pracy, natomiast święto, które będzie przypadało w dzień wolny dla pracownika z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie spowoduje obniżenia wymiaru czasu pracy.

Ostatni raz pracodawcy musieli oddać pracownikom dzień wolny za święto Bożego Narodzenia, które przypadało w sobotę 25 grudnia 2010 r.

W sytuacji, gdy w sobotę będącą świętem pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby, pracodawca miał nadal obowiązek wyznaczenia innego dnia wolnego od pracy za ten dzień.

PRZYKŁAD
Spółka, zatrudniająca pracowników wyłącznie w systemie podstawowym w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, jako dzień wolny od pracy za 25 grudnia 2010 r. wyznaczyła piątek 31 grudnia 2010 r. Jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 do 30 grudnia 2010 r. włącznie. Jego wymiar czasu pracy wskutek absencji chorobowej obniżono o 32 godziny (4 dni robocze x 8 godz.), w których wykonywałby pracę. Podobnie jak innym zatrudnionym w dniu 31 grudnia udzielono mu dnia wolnego. Było to prawidłowe postępowanie. W przeciwnym razie wystąpiłoby przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy o 8 godzin. Pracownik, o którym mowa, prawidłowo przepracował w grudniu 144 godziny (176 godz. do przepracowania w grudniu - 32 godz. nieprzepracowane z tytułu choroby). Gdyby w tej sytuacji dnia wolnego nie udzielono, wówczas pracownik wypracowałby 152 godziny, przekraczając w ten sposób obowiązujący go wymiar czasu pracy.

Jeśli podmiot zatrudniający nie udzieli pracownikom dnia wolnego za święto, które wystąpiło w innym dniu niż niedziela, dojdzie do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a wówczas pracownikom za każdą godzinę takiego przekroczenia będzie przysługiwać normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 100% (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy).

W sytuacji, gdy pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim w dniu, który miał wyznaczony, jako dzień wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia mu innego dnia wolnego, albowiem pracownik w wyznaczonym dniu nie świadczył pracy. Był to dla niego dzień wolny. Wskazanie innego dnia wolnego spowodowałby zaniżenie liczby godzin do przepracowania przez pracownika względem obowiązującego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku zakład pracy nie musi także wypłacać żadnej pieniężnej rekompensaty.

Tekst opublikowany: 

5 stycznia 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz