System równoważnego czasu pracy a harmonogram pracy dla kierowców

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 17 lutego 2009
Pytanie:  Firma budowlana zatrudnia kierowcę na podstawie umowy o pracę. Kierowca jeździ samochodem ciężarowym powyżej 3,5 tony; przewozi rzeczy na potrzeby własne przedsiębiorcy (rozwozi materiały budowlane na prowadzone budowy). Nie jeździ tym samochodem ciągle, lecz wtedy, gdy jest taka potrzeba. W pozostałe dni jeździ samochodem ciężarowym poniżej 3,5 tony bądź też pracuje jako pracownik budowlany. Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu? U pracodawcy obowiązuje system równoważnego czasu pracy z możliwością przedłużenia do 12 godzin na dobę z 4-miesięcznym okresem rozliczeniowym i przeciętnie w 5-dniowym tygodniu pracy. Czy dla kierowcy, o którym mowa powyżej, należy tworzyć harmonogram czasu pracy, czy też można zwolnić się z takiego obowiązku?
Odpowiedź: 

Jeżeli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie, informuję, że tak – pracodawca powinien wystawiać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu.

Jeżeli pracownik choćby przez pewien wymiar czasu pracy w obowiązującym go okresie rozliczeniowym wykonuje transport drogowy (czyli jeździ samochodem o macie powyżej 3,5 tony po drogach krajowych) – trzeba do niego stosować ustawę o czasie pracy kierowców oraz rozporządzenia UE w tej kwestii. Nie zmienia tego fakt, że – w ramach tej samej umowy o pracę – w niektóre dni pracy pracownik ten jeździ mniejszym samochodem, po wewnętrznych drogach na budowie pracodawcy lub wykonuje inna pracę. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu wynika z ustawy o czasie pracy kierowców. Zatem pracodawca ma obowiązek takie zaświadczenie wystawić.

Ta zasada nie wynika wprost z przepisów, jest wykładnią stosowaną przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Inspekcję Transportu Drogowego.

Odpowiadając na drugie pytanie, informuję, że dla kierowcy, o którym mowa w pytaniu, należy tworzyć harmonogram czasu pracy. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęła Główna Inspekcja Pracy. Prezentuje ona pogląd, że jakkolwiek, zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców, nie ustala się rozkładów czasu pracy (harmonogramów) dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy, to regulacja ta dotyczy wyłącznie kierowców zatrudnionych w tzw. podstawowym systemie czasu pracy. Przewiduje on pracę nieprzekraczającą 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Natomiast w odniesieniu do kierowców, którzy pracują w systemie równoważnego czasu pracy, rozkłady czasu pracy (harmonogramy) muszą być tworzone. Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, które dopuszczają przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin (czyli wprowadzenie i stosowanie systemu równoważnego czasu pracy), przewidują, że takie przedłużenie jest możliwe jedynie zgodnie z przyjętymi rozkładami czasu pracy.

Oznacza to, że w przypadku kierowców pracujących w systemie równoważnego czasu pracy brak jest prawnych możliwości nietworzenia rozkładów czasu pracy (harmonogramów).

art. 11 ust. 2a, art. 15 ust. 1 i art. 31 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 879 ze zm.).
Tekst opublikowany: 

17 lutego 2009 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz