Przerwa na karmienie pracownic świadczących pracę na część etatu

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 19 kwietnia 2011
Pytanie:  Pracownica, która po urlopie wychowawczym wraca do pracy, wystąpiła z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Chce podjąć pracę po 8 godzin, co drugi dzień. Czy taka pracownica ma prawo do przerwy na karmienie piersią? Jeśli przerwa się należy, jak ustalić godziny pracy? Czy można przyjąć, że pracownica będzie pracowała krócej ze względu na karmienie piersią? Proszę o wyjaśnienie dla niepełnoetatowców np. przy pracy na  3/4 etatu.
Odpowiedź: 

Tak, również pracownice zatrudnione na część etatu moją prawo do przerw na karmienie - ale tylko w tych dniach, w których pracują powyżej 6 godzin (wówczas przysługują im dwie 30 minutowe lub 45 minutowe przerwy) lub też, gdy w danym dniu pracują powyżej 4 godzin i nie więcej niż 6 godzin (wówczas przysługuje im jedna 30 minutowa lub 45 minutowa przerwa).

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, natomiast pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.

Przy czym jeśli pracownica świadczy prace w danym dniu przez czas krótszy niż 4 godziny nie przysługuje jej żadna przerwa na karmienie, natomiast, jeżeli pracownica w danym dniu pracuje do 6 godzin, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Z powyższego wynika, że przerwy przysługują w następującym wymiarze:

  • praca w danym dniu do 4 godzin - przerwa nie przysługuje,
  • praca w danym dniu powyżej 4 godzin i nie więcej niż 6 godzin - przysługuje jedna przerwa,
  • praca w danym dniu powyżej 6 godzin - przysługują dwie przerwy.
Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie, mogą być udzielane w trakcie dnia pracy, mogą być również udzielane na początku dnia roboczego lub na jego końcu, co w praktyce spowoduje, że pracownica później przyjdzie do pracy lub wcześniej z niej wyjdzie.
Należy wyraźnie podkreślić, że prawo do przerw na karmienie nie jest związane z wymiarem zatrudnienia (wymiarem etatu) a z wymiarem czasu pracy w danym dniu roboczym.

Tak wiec zarówno pracownica zatrudniona na cały etat jak i zatrudniona na ½ lub ¾ etatu, jeżeli w danym dniu ma, zgodnie z obowiązującym ją rozkładem czasu pracy, pracować powyżej 6 godzin - ma prawo do dwóch półgodzinnych (lub 45 minutowych) przerw na karmienie (w ramach tego prawa może te przerwy połączyć i wcześniej zakończyć pracę - np. 7 zamiast 8 godzinach) lub do jednej przerwy (3 minutowej lub 45 minutowej), jeśli w danym dniu ma pracować powyżej 4 godzin i nie więcej niż 6 godzin.

PRZYKŁAD
Pracownica karmiąca dziecko piersią złożyła wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do ½ etatu. Jej rozkład czasu pracy po zmianie wymiaru etatu przewidywał, że w poniedziałki i środy będzie pracowała po 8 godzin a w piątek 4 godziny.

W związku z karmieniem dziecka w poniedziałki i piątki będą jej przysługiwały dwie półgodzinne przerwy, (które mogą być połączone i mogą być udzielone na koniec dnia pracy, co spowoduje, że de facto pracownica będzie pracowała po 7 godzin), natomiast w piątki pracownicy nie będzie przysługiwała przerwa na karmienie.

Tekst opublikowany: 

14 kwietnia 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.