Jak ustalić czas pracy w 2011 r. dla pracowników recepcji?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 16 lutego 2011
Pytanie:  Wraz z uchwaloną przez Sejm 24 września 2010 r. ustawą zmieniającą Kodeks pracy, wkradła się niepewność oraz kłopoty w ustaleniu wymiaru czasu pracy na 2011 r. Moja niepewność dotyczy przede wszystkim pracowników recepcji, pracujących w równoważnym systemie pracy z zastosowaniem organizacji zmianowej, tj. 4-12 godzin na dobę a przeciętnie 40 godzin tygodniowo (poniedziałek-niedziela, dni wolne przypadają w różnych dniach tygodnia). W styczniu 2011 r. harmonogram czasu pracy dla pracowników recepcji został tak ustalony, aby wymiar czasu pracy nie przekroczył 160 godzin. Czy  zasada ustalania czasu pracy dla tej grupy pracowników będzie prawidłowa, jeżeli zastosuje się miesięczny wymiar czasu pracy jak dla pracujących od poniedziałku do piątku?
Odpowiedź: 

Tak, przedstawiony przez pracodawcę pomysł rozwiązania jest jak najbardziej prawidłowy i nawet znajduje uzasadnienie w poglądach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W wyniku nowelizacji art. 130 Kodeksu pracy, dalej: kp polegającej na dodaniu do niego § 21 - w szczególnie trudniej sytuacji znaleźli się pracodawcy, których rozkład czasu pracy nie przewidywał konkretnego dnia tygodnia, jako wolnego z tytułu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy. U nich, bowiem te dni są wyznaczane każdorazowo w harmonogramach czasu pracy, (które stanowią graficzne doprecyzowanie rozkładu czasu pracy).

Stosowanie u takich pracodawców przepisu art. 130 § 21 kp wyłącznie w oparciu o jego literalne brzmienie, może prowadzić do ustalenia różnego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym dla różnych grup pracowników, w zależności od tego, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy są oni zatrudnieni. A w ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie powinno tak być, bo skoro wskutek zastosowania nowego przepisu art. 130 § 21 kp, może dojść do zmniejszenia dotychczasowej liczby dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - to przepis ten powinien w jednakowy sposób oddziaływać na wszystkich pracowników, niezależnie od systemu czasu pracy, w którym są zatrudnieni.

MPIPS popiera, więc rozwiązanie, jakie przyjął pracodawca w przedstawionym pytaniu, gdyż stoi na stanowisku, że należy - dla celów obliczenia wymiaru czasu pracy - stosować także systemową i celowościową wykładnię przepisu art. 130 § 21 Kodeksu pracy i wyznaczyć dla całej firmy dni wolne od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w tych samych terminach.

Tekst opublikowany: 

31 stycznia 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.