Czy została przekroczona dobowa norma czasu pracy?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 2 stycznia 2012
Pytanie:  W naszym zakładzie pracy obowiązuje system pracy dwuzmianowej: pierwsza zmiana od 7.00 - 15.00, a druga zmiana od 10.00 - 18.00. Jeżeli pracownik zgodnie z harmonogramem pracy powinien pracować cały tydzień od godz. 10.00 do 18.00, a np. w środę przyjdzie na pierwszą zmianę tj. na godz. 7.00 i pracuje do godz. 15.00, to czy praca w godzinach 7.00 - 10.00 jest traktowa jako praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy?

Kiedy następuję przekroczenie normy dobowej, w przypadku pracownika zatrudnionego w systemie pracy zmianowej? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Odpowiedź: 

Z pytania wynika, iż pracownik nie pracował w godzinach nadliczbowych, jego praca w środę nie stanowiła przekroczenia, ani normy dobowej, ani też normy tygodniowej. Pracował on bowiem 8 godzin od godz. 7.00 - 15.00, wobec czego praca w godz. 7.00 - 10.00 nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zapewniony został także wymagany nieprzerwany 11 - godzinny odpoczynek dobowy.

Zgodnie z art. 128 § 2 kp przez pracę zmianową rozumie się wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Przepisy nie zabraniają, aby indywidualnie zmienić pracownikowi zmianę świadczenia pracy z drugiej na pierwszą w trakcie tygodnia, czy też miesiąca. Jeżeli więc pracownik świadczy pracę w podstawowym systemie czasu pracy, to nie powinien pracować więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Takie obowiązują go bowiem normy czasu pracy.

Zgodnie z art. 151 § 1 kp praca powyżej 8 godzin dziennie albo przeciętnie 40 godzin w tygodniu będzie dla niego pracą nadliczbową, za którą pracodawca powinien wypłacić mu normalne wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Tekst opublikowany: 

13 grudnia 2011 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz