Czy za 15 sierpnia br. należy pracownikom udzielić dnia wolnego od pracy?

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 22 lipca 2009
Pytanie:  Mam pytanie dotyczące święta 15 sierpnia 2009 r. Czy pracownikowi, który przebywa w tym czasie na zwolnieniu chorobowym czy też jest wypłacany zasiłek chorobowy z ZUS należy się za 15 sierpnia br. dzień wolny?
Odpowiedź: 

W sierpniu 2009 r. może zaistnieć sytuacja, w które konieczne będzie udzielenie dnia wolnego za święto 15 sierpnia br.

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, dalej kp każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Należy jednak pamiętać o zasadzie określonej w § 3 powyższego artykułu, w myśl, którego wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 kp ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Obniżenie, o którym mowa w art. 130 § 3 kp dotyczy wymiaru czasu pracy ustalonego już z uwzględnieniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Nominalny czas pracy w sierpniu 2009 r. wynosi 160 godzin. Jeżeli więc, przykładowo, pracownik zachoruje dnia 1 sierpnia i będzie niezdolny do pracy do dnia 16 sierpnia br., to w takim wypadku jego miesięczny wymiar czasu pracy powinien zostać obniżony o 80 godzin. Pracownik choruje, bowiem przez ponad 2 tygodnie, przy czym dni robocze, w jakich jest chory obejmują okresy 3-7 sierpnia br. i 10-14 sierpnia br. Do przepracowania pozostaje mu, zatem jedynie 80 godzin. W tym miesiącu, więc zaistnieje konieczność „oddania” dnia wolnego za 15 sierpnia br., gdyż liczba dni roboczych od 17 do 31 sierpnia 2009 r. wynosi 11 (17-21, 24-28 i 31 sierpnia br.).

Gdyby przyjąć, że pracownik powinien przepracować wszystkie te dni, liczba godzin pracy wyniosłaby w sumie nie, 80 ale 88 godzin, – czyli pracownik przepracowałby 8 godzin nadliczbowych.

Należy jednak pamiętać, że powyższe obliczenia zostały wykonane przy założeniu, że pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy oraz wszystkie soboty ma wolne, jako dni wolne wynikające z 5-dniowego tygodnia pracy.

Tekst opublikowany: 

22 lipca 2009 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz