Czy pracodawca może zmusić pracowników do pracy w nadgodzinach za które nie płaci?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 30 maja 2011
Pytanie:  W spółce, w której pracuję podjęta została decyzja na mocy której nadgodziny nie będą płatne. Możliwe będzie tylko wybranie nadgodzin. Nie mamy czytników, więc brak dokładnej dokumentacji nadgodzin. Czy pracodawca może zmusić w tej sytuacji pracowników do pracy w nadgodzinach, za które nie płaci?
Odpowiedź: 

Pracownik, co do zasady nie może odmówić świadczenia pracy nadliczbowej, chyba że jest osobą objętą zakazem lub ograniczeniem takiej pracy. Pracodawca jednak ma obowiązek zrekompensować pracownikowi nadgodziny czy to czasem wolnym czy poprzez wypłacenie mu wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem.

1. Praca nadliczbowa - kiedy jest konieczna?

Bezzasadna odmowa wykonania polecenia pracodawcy dotyczącego świadczenia pracy nadliczbowej jest uznawana za naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniających (w zależności od stopnia winy) nie tylko zastosowanie kary porządkowej, lecz także rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym (por. wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1997 r., sygn. akt I PKN 40/97).

Trzeba tu dodać, że praca w godzinach nadliczbowych nie powinna stanowić stałego elementu organizacji pracy. Podmiot zatrudniający powinien tak organizować pracę pracowników, aby wykonywanie jej po godzinach było wyjątkiem, a nie regułą.

Zaznaczmy, że niektórym pracownikom nie wolno zlecać pracy w nadgodzinach.

Chodzi tu o:

  • pracowników młodocianych (art. 203 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp),
  • pracownice w ciąży (art. 178 § 1 kp),
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia - tej grupie podwładnych nie wolno zlecać pracy ponadnormatywnej ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy (art. 151 § 2 kp).
Ponadto w godzinach nadliczbowych nie można zatrudniać pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, chyba, że wyrazi on na to zgodę (art. 178 § 2 kp).

2. Kiedy praca nadliczbowa jest dopuszczalna?

Jak wynika z art. 151 kp, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy (jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 26 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662, chodzi tu o potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością).

3. Rekompensata pracy nadliczbowej

Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowane pracownikowi w dwojaki sposób: albo poprzez tj. udzielenie mu czasu wolnego (na jego wniosek lub z inicjatywy pracodawcy), albo przez wypłacenie mu wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem.

Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym czasowi przepracowanemu w godzinach nadliczbowych.

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych z inicjatywy pracodawcy powinno następować w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 2 kp).

W przypadku udzielenia czasu wolnego za nadgodziny zgodnie z obowiązującymi regułami wynikającymi z Kodeksu pracy, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pamiętajmy, że ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw od zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, iż pracownikowi, który ze względu na okoliczności uzasadniające zlecenie pracy nadliczbowej, wykonywał pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (np. w sobotę, gdy pracownik pracuje od poniedziałku do piątku), należy się w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Tak stanowi art. 1513 kp.

Nieudzielenie dnia wolnego powoduje złamanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i może być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Tekst opublikowany: 

8 maja 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz