Czas pracy w restauracji

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 1 grudnia 2010
Pytanie:  Prowadzę firmę gastronomiczną - restaurację, która jest czynna od poniedziałku do niedzieli. Zatrudniam kilku pracowników na umowę o pracę. W jaki sposób powinnam ustalić im grafik pracy, żeby praca przebiegała zgodnie z wymogami Kodeksu pracy (norma czasu pracy, godziny nadliczbowe itd.). Jaki system czasu pracy powinnam zastosować?
Odpowiedź: 

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, w jaki sposób restauracja miałaby pracować. Przy założeniu, że miałaby być otwarta np. 16 godzin na dobę, - w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy zatrudnia Pani odpowiednią liczbę pracowników.

PRZYKŁAD
Jeżeli restauracja miałby być czynna przez 7 dni w tygodniu po 16 godzin, pracodawca powinien zatrudnić, co najmniej 3 pełnoetatowych pracowników na jednym stanowisku pracy (przy założeniu, że kelnerzy, kucharze oraz barmani, osoby sprzątające oraz do pomocy oraz ewentualna ochrona - mieliby być w pracy w tym samym czasie). W listopadzie 2010 r. wymiar czasu pracy to 160 godzin - dla pełnego etatu. W tym miesiącu jest 31 dni x 16 godzin = 496 godzin
496 godzin : 160 = 3,1 pracownika

W restauracji pracodawca może stosować różne systemy czasu pracy. Jednakże wydaje się, że najlepiej może sprawdzić się system podstawowy: praca po 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy oraz zmianowy rozkład czasu pracy, np. 2 zmiany,

PRZYKŁAD
Pracodawca ustalił dwie zmiany pracy w należącym do niego lokalu gastronomicznym:
I zmiana: g. 12 - 18.00,
II zmiana: g. 18.00 - 02.00.

Wydaje się, że również sprawdzałby się system równoważny z możliwością wydłużania dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę oraz wprowadzenie pracy zmianowej np. na 2 zmiany. Pracownicy mogliby mieć ustalony niższy dobowy wymiar czasu pracy w tygodniu, a wyższy np. w weekendy.

Gdyby było duże natężenie pracy w weekendy, może Pani zatrudniać pracowników także w systemie pracy weekendowej, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Niezależnie od systemu czasu pracy, jaki zostanie wprowadzony w restauracji - pracownikom trzeba będzie zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą, co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

PRZYKŁAD
W listopadzie br. pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnego czasu pracy i pracującemu głównie po 12 godzin na dobę pracodawca powinien zaplanować w grafiku (harmonogramie) czasu pracy:
  • 13 dni pracy po 12 godzin,
  • 1 dzień pracy - 4 godzinny,
  • 2 dni wolne z tytułu świąt (Ws),
  • 4 dni wolne z tytułu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy (W5),
  • 4 dni wolne z tytułu niedzieli (Wn)
  • 7 dni wolnych rekompensujących pracę w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy (Wr).

Pracę w godzinach nadliczbowych - dla pracowników restauracji będzie stanowiła praca ponad:

  • dobową normę czasu pracy,
  • średniotygodniową normę czasu pracy,
  • ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jeżeli zdecyduje się Pani na wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy.
Bardziej szczegółowej informacji można będzie udzielić, jeżeli stan faktyczny zostanie opisany dokładniej.
Tekst opublikowany: 

1 grudnia 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz