W którym roku rozliczyć czynsz od obrotu

Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Dodano: 1 września 2021
Pytanie: Spółka z o.o., czynny podatnik VAT jest właścicielem Centrum Handlowego (wynajmujący) i wynajmuje lokale użytkowe niepowiązanym podmiotom trzecim (najemcom). Oprócz miesięcznych opłat za czynsz gwarantowany spółka pobiera od najemców także tzw. czynsz od obrotu. Czynsz od obrotu jest wyliczany jako różnica między kwotą bazową obliczaną na bazie obrotów (sprzedaży) uzyskanych przez najemcę w lokalu w danym roku kalendarzowym (np. 2020), a sumą należnych za dany rok kalendarzowy czynszów gwarantowanych (czyli za rok 2020). W przypadku gdy różnica ta jest dodatnia wynajmujący powinien obciążyć najemcę wartością tej różnicy, a gdy różnica jest ujemna to wynajmujący nie obciąża najemcy. Faktura za czynsz od obrotu wystawiana jest po zakończeniu roku kalendarzowego – najczęściej w lutym lub marcu. Czy przychód z tytułu czynszu od obrotu powinien zostać ujęty w przychodach podatkowych roku za który jest obliczany (czyli np. 2020)?

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW i Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Specjalizujący się w tematyce podatku od towarów i usług. Doświadczenie zawodowe zdobywał w organach podatkowych oraz dziale podatkowym dużej firmy audytorskiej. Trener z zakresu prawa podatkowego. Autor i współautor publikacji (książki i artykuły) z zakresu prawa podatkowego. Wieloletni ekspert Portalu FK.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.