Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W ostatnich latach rośnie znaczenie inwestycji ekologicznych, zarówno z perspektywy ochrony środowiska, jak i ekonomicznej. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wdrażanie proekologicznych rozwiązań, nie tylko ze względu na korzyści wizerunkowe, ale również dzięki możliwościom skorzystania z licznych ulg podatkowych. Ulgi takie jak B+R i termomodernizacyjna, a także działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), oferują przedsiębiorcom nie tylko oszczędności, ale także przewagę konkurencyjną i poprawę wizerunku. Sprawdź, jak można zoptymalizować rozliczenia, korzystają z dostępnych ulg. Więcej na ten temat w komentarzu Agaty Eichberger, młodszej konsultantki podatkowej w Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Przedsiębiorcy inwestujący w innowacyjne technologie związane z ochroną środowiska mogą skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Ulga B+R pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalność gospodarczej odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Sprawdź też:
Jak rozliczyć czas pracy pracowników w ramach ulgi B+R w firmie świadczącej usługi konsultingu
Stosowanie ulgi B+R przez firmy wkrótce na korzystniejszych zasadach
W kosztach ulgi B+R także wynagrodzenie za czas urlopu pracownika
Istota tej ulgi sprowadza się do możliwości dwukrotnego rozliczenia poniesionych wydatków: raz – jako kosztu uzyskania przychodu, a drugi raz jako wydatku kwalifikowanego odliczanego od podstawy opodatkowania.
Suma dokonywanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z tej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kosztami kwalifikowanymi są:
• należności i składki z tytułu wynagrodzeń,
• nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową
• koszty zakupu specjalistycznego sprzętu niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej, w tym naczyń, przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych,
• koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych świadczonych przez podmioty określone w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz nabycie wyników badań naukowych od tych podmiotów.
• odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem umów zawartych z podmiotami powiązanymi
• koszty obejmujące uzyskanie i utrzymanie patentu , prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, obejmujące m.in. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i zgłoszenie do odpowiednich organów i koszty tłumaczeń.
Ulga ta jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich podatników prowadzących działalność B+R, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
- w przypadku, gdy podatnik posiada status centrum badawczo-rozwojowego i jest mikroprzedsiębiorcą, małym bądź średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów kwalifikowanych;
- w sytuacji gdy podatnik posiada status centrum badawczo-rozwojowego i nie jest przedsiębiorcą wymienionym w powyższym punkcie:
• 100% kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
• 200% pozostałych kosztów kwalifikowanych;
- w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów kwalifikowanych.
Omawianą ulgę podatnik może odliczyć w zeznaniu rocznym, za rok w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W przypadku straty albo dochodu niższego od kwoty przysługujących ulg, podatnik ma możliwość skorzystania z tzw. „ulgi na innowacyjnych pracowników”.
Ulga na innowacyjnych pracowników jest bezpośrednio związana z ulgą B+R i stanowi jej rozszerzenie. Polega ona na pomniejszeniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w działalności B+R, przekazywanych do urzędu skarbowego przez pracodawcę jako płatnika.
Uprawnienie to można stosować także w odniesieniu do zaliczek z tytułu umów zlecenia i o dzieło oraz przychodów z tytułu praw autorskich, ale tylko w odniesieniu do osób, które poświęcają w danym miesiącu co najmniej 50% swojego czasu pracy/ zaangażowania w wykonanie zlecenia - na działalność badawczo-rozwojową. .
Ulga na innowacyjnych pracowników przysługuje podatnikom począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył roczne zeznanie podatkowe – do końca roku podatkowego.
Dzięki możliwości odliczenia kosztów B+R od podstawy opodatkowania oraz przenoszenia niewykorzystanych odliczeń na kolejne lata, podatnicy mogą znacznie zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe. Ulga B+R jest istotnym instrumentem wspierającym przedsiębiorstwa w podejmowaniu działań innowacyjnych, umożliwiając im odzyskanie części poniesionych kosztów poprzez odpowiednie odliczenia podatkowe.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy inwestycjach związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków. Dotyczy to wyłącznie budynków mieszkalnych.
Zgodnie z art. 26h ust. 1, ustawy o PIT, podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej na zasadach ogólnych albo w sposób właściwy dla opodatkowania podatkiem liniowym, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Czytaj też:
Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną
Czy klimatyzator z funkcją grzania jest objęty ulgą na termomodernizację
Rozliczenie kosztów w wysokości 50% na zakup robota - ulga na robotyzację
Dzięki uldze termomodernizacyjnej podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Jednakże wprowadzono pewne ograniczenie w stosowaniu ulgi termomodernizacyjnej, które polega na tym, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Uldze termomodernizacyjnej podlega m.in. ocieplenie budynków, wymiana okien, instalacja nowoczesnych systemów grzewczych czy też instalacja odnawialnych źródeł energii.
Jeśli kwota wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne przekracza roczny dochód podatnika, to niewykorzystana część odliczenia może zostać przeniesiona na kolejne lata podatkowe. Jednakże, odliczenia te mogą być rozliczane nie dłużej niż przez sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
W odróżnieniu od ulgi B+R, ulga termomodernizacyjna przysługuje wówczas, gdy poniesione wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zatem odliczenia dokonuje się jednokrotnie.
Odliczeniu nie podlegają również wydatki w części, w jakiej zostały:
1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Ulga termomodernizacyjna jest korzystnym rozwiązaniem, które umożliwia obniżenie podstawy opodatkowania o wydatki na termomodernizację, a niewykorzystane odliczenia mogą być rozliczane w kolejnych latach, co daje elastyczność i długoterminowe korzyści finansowe.
Jakkolwiek ulga B+R i ulga termomodernizacyjna różnią się pod względem celów, zakresu oraz grupy beneficjentów, to jednak oba rozwiązania mogą i są wykorzystywane jako skuteczne narzędzie mające na celu ochronę środowiska i wspieranie zrównoważonego rozwoju.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) to koncepcja, która zakłada, że przedsiębiorcy powinni działać w sposób etyczny i odpowiedzialny nie tylko w kontekście finansowym, ale także społecznym i środowiskowym. CSR wykracza poza obowiązki prawne, obejmując także działania na rzecz społeczności, ochrony środowiska oraz etyki w biznesie.
Zgodnie z definicją Komisji Europejskiej z 2011 r. zawartą w dokumencie „Odnowiona strategia UE na lata 2011-2014 dotycząca społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw” (COM (2011) 681), CSR to „odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”.
Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (ISO) 28 października 2010 roku opublikowała definicję mającą uporządkować wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności biznesu. Zawarto ją w normie ISO 26000. Norma ta nie ma formy certyfikacji. Jest to jednak praktyczny przewodnik po zasadach odpowiedzialnego biznesu.
Norma ISO 26000 wyróżnia następujące obszary społecznej odpowiedzialności biznesu:
1. ład organizacyjny,
2. prawa człowieka,
3. stosunki pracy,
4. środowisko,
5. sprawiedliwe praktyki rynkowe,
6. relacje z konsumentami,
7. zaangażowanie społeczne.
CSR wykorzystuje wiele narzędzi do realizacji swoich celów. Można z nich wyróżnić m.in.:
• wolontariat pracowniczy, który polega na angażowaniu pracowników w działania na rzecz społeczności;
• działania proekologiczne, które obejmują szereg inicjatyw mających na celu minimalizowanie negatywnego wpływu firmy na środowisko;
• szkolenia i rozwój pracowników - działania, które koncentrują się na podnoszeniu kwalifikacji i rozwijaniu umiejętności pracowników;
• raporty społeczne, które polegają na ujawnieniu metod zarządzania przedsiębiorstwem, w celu przejrzystego przedstawienia podejmowanych działań.
Przedsiębiorstwo realizujące politykę CSR podejmuje inicjatywy zmniejszające swój wpływ na środowisko, takie jak ograniczenie emisji CO₂, zarządzanie odpadami, oszczędność energii i wody oraz stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska. Działania te pomagają w zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów naturalnych.
Przedsiębiorstwo angażujące się w działania proekologiczne buduje pozytywny wizerunek jako odpowiedzialne społecznie i ekologicznie, co może przyciągnąć klientów i partnerów biznesowych, którzy cenią sobie troskę o środowisko. Działania proekologiczne mogą również zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku, ponieważ klienci coraz częściej wybierają produkty i usługi przedsiębiorstw dbających o środowisko. Co więcej, przedsiębiorstwo inwestujące w technologie przyjazne dla środowiska może rozwijać innowacyjne rozwiązania, które mogą stać się nowymi produktami lub usługami na rynku.
Integracja działań proekologicznych do strategii CSR nie tylko wspiera ochronę środowiska, ale także przynosi przedsiębiorstwu szereg korzyści biznesowych, które wzmacniają jego długoterminowy rozwój i konkurencyjność. Wśród takich korzyści warto zwrócić uwagę na możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków na CSR. Pogląd taki powoli utrwala się w stanowiskach interpretacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej. Niemniej jednak wydatki takie muszą spełnić ogólne przesłanki potrącalności kosztów, o których mowa w ustawach o podatkach dochodowych - poniesienie w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Ulgi podatkowe na działalność badawczo-rozwojową i termomodernizację to narzędzia, które przynoszą znaczące korzyści finansowe i operacyjne. Podatnicy mogą obniżyć swoje zobowiązania podatkowe, jednocześnie inwestując w rozwój technologiczny i zrównoważony rozwój. Dzięki temu nie tylko poprawiają swoją konkurencyjność i efektywność energetyczną, ale również aktywnie przyczyniają się do ochrony środowiska.
Z kolei CSR, to kluczowy element współczesnego zarządzania, który integruje aspekty społeczne, ekologiczne i etyczne z działalnością biznesową. Korzyści wynikające z CSR przyczyniają się do rozwoju biznesu, budowania pozytywnych relacji oraz poprawy jakości życia i środowiska.
Integracja działań proekologicznych w strategię CSR skutkuje efektywną ochroną środowiska i przynosi przedsiębiorstwu wymierne korzyści, takie jak rozwój przedsiębiorstwa, oszczędności operacyjne oraz wzmocnienie konkurencyjności na rynku, a także niejednokrotnie możliwość rozliczenia takich wydatków w kosztach uzyskania przychodów.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.