Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Za koszt kwalifikowany dla celów ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) w podatku dochodowym można uznać również wynagrodzenie za czas urlopu, choroby i innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym niedawno wyroku. Tym samym zakwestionował on stanowisko prezentowane w tej kwestii przez fiskusa.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2024 r. (sygn. akt II FSK 1313/21) dotyczył wspólnika spółki jawnej, której działalność polega na wytwarzaniu i sprzedaży opraw oświetleniowych. W ramach spółki wydzielono w jej strukturze organizacyjnej dział badawczo-rozwojowy zajmujący się projektowaniem oraz wytwarzaniem prototypów lamp. Prowadzona przez nią działalność w ramach prowadzonych projektów i tworzonych produktów jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe. Działalność ta obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Czego dotyczyły wątpliwości podatnika w zakresie ulgi B+R
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wspólnik wystąpił do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zwrócił się w nim m.in. o potwierdzenie stanowiska, że prowadzone przez spółkę prace nad projektowaniem i wytworzeniem własnych opraw oświetleniowych stanowią działalność badawczo-rozwojową. Zapytał też, czy w kosztach kwalifikowanych, w rodzaju wskazanym w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o PIT, wolno uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe pracowników działu B+R zatrudnionych na umowy o pracę, a także zlecenia i o dzieło. Jednocześnie przedstawił własny pogląd w tych kwestiach. Wynikało z niego, że wskazane wcześniej prace są działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, co uprawnia go do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 tej ustawy. Wskazał też na możliwość rozliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, kosztów osobowych pracowników działu B+R, o których była mowa wcześniej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.