Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w strategii podatkowej, ZUS i NIP

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 26 kwietnia 2023
Zmiany w strategii podatkowej

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców zawiera zmiany w ustawie o CIT. Chodzi o publikowanie informacji o strategii podatkowej. To nie wszystko, szykują się też zmiany w ustawie o NIP, a także w ubezpieczeniach społecznych. Sprawdźmy, co się zmieni.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w strategii podatkowej zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców;
  • Co się zmieni w ustawie o NIP;
  • Czy zarządcy sukcesyjni pełniący swoją funkcję nieodpłatnie podlegają obowiązkowi ubezpieczeniom społecznym.

Więcej o tych zmianach piszemy też w tekstach:  

Zmiana nastąpi w zakresie obowiązkowych elementów strategii podatkowej uregulowanych w art. 27c ust. 2 ustawy o CIT. W przepisie tym zawarty jest katalog informacji prawnopodatkowych oraz okoliczności faktycznych, które podatnik ma obowiązek ująć w strategii podatkowej. Przepis ten nie zawiera wyczerpującego (enumeratywnego) katalogu elementów, które składają się na treść informacji o realizowanej strategii podatkowej w związku z użytym w nim wyrażeniem „w szczególności”.

Projekt to zmieni poprzez usunięcie z treści art. 27c ust. 2 ustawy o CIT tego wyrażenia, gdyż – jak czytamy w uzasadnieniu wskazanego projektu – „wskazane w art. 27c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych elementy, które powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej są wystarczające i w związku z tym powinny tworzyć katalog zamknięty”.

Zmiana ta – jak dalej czytamy w uzasadnieniu przedmiotowego projektu – „(…) przyczyni się również do zmniejszenia obciążeń administracyjnych podatników poprzez możliwość sporządzania informacji o realizowanej strategii podatkowej wyłącznie w oparciu o przepisy prawa bez konieczności dodatkowej analizy w zakresie ujęcia w tej informacji elementów wykraczających poza wskazane w art. 27c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Zmiany w ustawie o NIP

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców). Jest to tzw. działalność nierejestrowana.

W świetle obecnie obowiązujących nie jest jasne czy PESEL, czy NIP  stanowi identyfikator podatkowy osób prowadzących działalność nierejestrowaną, jeżeli osoby te wystąpią o nadanie NIP, zarejestrują się jako podatnik VAT (dobrowolnie lub obligatoryjnie) lub jeżeli przepisy odrębne wymuszają posługiwanie się NIP (jak w przypadku, gdy dana osoba korzysta z kasy rejestrującej).

Kwestia ta ma zostać doprecyzowana. Z projektowanego art. 3 ust. 1a ustawy o NIP wynikać bowiem ma, że w wymienionych przypadkach identyfikatorem podatkowym osób fizycznych prowadzących działalność nierejestrowaną jest NIP. W pozostałych przypadkach identyfikatorem podatkowym takich osób ma być numer PESEL.

Ponadto ustanowiona ma zostać zasada, że osoby fizyczne prowadzące  działalność nierejestrowaną zgłoszenia identyfikacyjnego dokonują dobrowolnie. Obowiązek dokonywania zgłoszeń identyfikacyjnych przez takie osoby istnieć będzie tylko w przypadku rejestrowania się przez nie jako podatnicy VAT lub przepisy odrębne wymuszają posługiwanie się NIP (zob. projektowane brzmienie art. 5 ust. 2a ustawy o NIP).

Zmiana ta wejdzie 1 stycznia 2024 r.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Projektowana zmiana wynika z wątpliwości, czy zarządcy sukcesyjni pełniący swoją funkcję nieodpłatnie podlegają obowiązkowi ubezpieczeniom społecznym. W związku z tym przewiduje się dodanie art. 20 ust. 4d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego będzie wynikać wprost, że osoby fizyczne pełniące funkcję zarządcy sukcesyjnego bez wynagrodzenia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Również ta zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Źródło: projekt z  13 kwietnia 2023 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz