Ministerstwo Finansów o przyszłości minimalnego podatku dochodowego

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 lutego 2024
Ministerstwo Finansów o przyszłości minimalnego podatku dochodowego

Ministerstwo Finansów nie wyklucza zmian w przepisach ustawy o CIT dotyczących tzw. minimalnego podatku dochodowego. Tak wynika z wyjaśnień tego resortu, udzielonych w odpowiedzi na interpelację poselską.  

Na wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorcami w związku z wchodzącym z początkiem 2024 roku podatkiem minimalnym zwrócił uwagę jeden z parlamentarzystów, który wystosował w tej sprawie interpelację nr 303 do Ministra Finansów. W piśmie z 20 grudnia 2023 r. sformułował pytanie, jak na problem tego podatku zapatruje się wspomniany resort. Zapytał również, czy podatek, o którym mowa, zostanie utrzymany, zawieszony, zlikwidowany czy też wejdzie w życie zgodnie z zapisami.

Czym jest podatek minimalny

Przypomnijmy, że podatek minimalny został ustanowiony w ramach rozwiązań tzw. Polskiego Ładu, ale zaczął obowiązywać dopiero od  1 stycznia 2024 r. Ma on uniemożliwić dużym firmom unikanie opodatkowania CIT w Polsce. Jest on wycelowany w podmioty, które nie wykazują dochodu bądź wykazują go na poziomie minimalnym bez uzasadnionej przyczyny. Zasadniczo chodzi o jednostki (np. spółki z o.o., spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne), które w roku podatkowym poniosły stratę albo osiągnęły udział dochodów w przychodach (innych niż z zysków kapitałowych) w wysokości nie większej niż 2%. Od reguły tej przewidziano jednak różne wyjątki.

Konstrukcja tej daniny nie przewiduje odprowadzania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Jest ona obliczana rocznie (według stawki w wysokości 10%  podstawy opodatkowania) i wpłacana na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie określonym do złożenia zeznania rocznego.

Jaka była odpowiedź MF

Odpowiedzi na wspomnianą interpelację, wniesioną 11 stycznia 2024 r., udzielił w piśmie z  24 stycznia 2024 r. Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Wskazał w niej m.in. na okoliczności związane z wprowadzeniem tego podatku, określonego w art. 24ca ustawy o CIT.  Przypomniał także, że jego stosowanie zostało zawieszone, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. Dokonano tego na podstawie art. 38ec powołanej ustawy, dodanego do niej mocą ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 3.0.). Jak podkreślił, wprowadzeniu zwolnienia przyświecały ówczesne uwarunkowania ekonomiczne (w tym przerwane łańcuchy dostaw, utrata rynków zbytu, ryzyko powstania spirali płacowo-cenowej, wysoka inflacja itp.). Zwolnienie to obowiązywało do 31 grudnia 2023 r., a zatem 2 lata.

Przedstawiciel MF wyjaśnił ponadto, że obowiązujące regulacje dotyczące podatku minimalnego stanowią przedmiot wewnętrznych analiz prowadzonych w Ministerstwie Finansów, w tym w kontekście formuły dalszego ich funkcjonowania. Przy czym uwzględniając zwolnienie z tego podatku, które obowiązywało do końca 2023 roku, na uwadze należy mieć to, że pierwsze rozliczenie opodatkowania tym podatkiem nastąpi, co do zasady, w zeznaniu za rok 2024 rok (a więc w 2025 roku).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz