Jak podatnicy powinni potraktować zobowiązanie z tytułu kary umownej?

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 8 lipca 2016
Pytanie:  Został zawarty kontrakt w wyniku, którego wykonawca powinien być obciążony karami za nieterminową realizację. Wspólnie zawarto porozumienie następującej treści: 1. Zamawiający odstąpi od naliczenia wykonawcy kary umownej za nieterminową dostawę w wysokości 5.743,60 zł w zamian za udzielony rabat na cenę jednostkową części wymienionych. 2. W ramach wynagrodzenia ustalonego w umowie wykonawca dostarczy dodatkowo: 14 sztuk części x ora 3 sztuki części. 3. W związku ze zmianą jednostkową części wykonawca wystawi i dostarczy zamawiającemu fakturę korektę uwzględniającą udzieloną zniżkę i zwiększenie liczby dostarczonych części. Czy ta korekta będzie prawidłowa pod względem podatku VAT oraz czy nie należy potraktować otrzymanych części jako darowizna i opodatkować CIT?
Odpowiedź: 

Potraktowanie opisanego mechanizmu rozliczenia jako rabatu byłoby moim zdaniem dość ryzykowne podatkowo – obniża bowiem podstawy opodatkowania w obu podatkach (należność w VAT i dochód w CIT). Nie musi to przy tym nieodpłatne świadczenie w tym ostatnim podatku, choć stanowi swoiste umorzenie zobowiązania, nie wyłączone z przychodu.

Podatnicy powinni raczej potraktować zobowiązanie z tytułu kary umownej jako należność pomniejszającą należność wzajemną, czyli dokonać kompensaty. Kary umowne uznawana są za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ale VAT-owsko są obojętne.

Rada eksperta: Należy więc nie udzielać rabatu w cenie pozostawiając zatem pierwotną wielkość obrotu i przychodu, ale zapłatę za towar potrącić z wierzytelnością nabywcy towaru z tytułu kary umownej. Takie rozwiązanie jest w mojej ocenie bezpieczniejsze podatkowo i nie będzie wymagać o stronie dłużnika rozpoznania przychodu z tytułu umorzenia kary umownej.

W istocie bowiem ją „zapłaci” poprzez kompensatę z należnością za towar wg pierwotnej ceny. Korekta pierwotnej należności i obniżenie podstawy opodatkowania w obu podatkach może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe.

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz