Czy zawsze strata będzie kosztem podatkowym

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 2 lipca 2018
1f8dbedc841c23da691a2a303147deef6e7ea14c-medium

Kiedy stratę zaliczysz do kosztów podatkowych? Jak prawidłowo dokumentować? Jak ująć w księgach rachunkowych? Poznaj odpowiedzi na te pytania, aby dokonać prawidłowych rozliczeń.

Z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ wynika, żejeżeli kradzież towarów była następstwem zdarzenia losowego, a podatnik dochował należytej staranności przy zabezpieczeniu towarów, to zostały spełnione przesłanki uprawniające do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości towarów skradzionych z magazynu firmy.

KOMENTARZ EKSPERTA dr Katarzyna Trzpioła specjalista prawa podatkowego i bilansowego wykładowca i szkoleniowiec 

Omawiana interpretacja jest kolejną, która wskazuje, że kluczowe jest stwierdzenie, czy niedobory powstały w sposób niezawiniony przez podatnika. Organy podatkowe już od wielu lat podkreślają, że zaliczenie strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów powinno być, oceniane z punktu widzenia zasady wynikającej z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, z uwzględnieniem:

  • całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności,
  • okoliczności, które spowodowały powstanie straty,
  • formy udokumentowania straty,
  • podjętych przez podatnika działań zabezpieczających.

Strata powinna być zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika powstałym zarówno w wyniku działań sił przyrody, jak i działań innego człowieka, powodującym ubytek i szkodę pod warunkiem, że podatnik nie przyczynia się w jakiś sposób do powstania tej szkody lub nie ułatwia jej powstania.

Jednak tylko kradzież powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot gospodarczy można uznać za zdarzenie losowe, które uzasadnia zaliczenie tej straty do kosztów uzyskania przychodów.

Właściwym dokumentem na okoliczność straty jest posiadanie protokołu szkód, który powinien określać rodzaj szkody, jej ilość, wartość, przyczynę powstania straty, podpisy osób uprawnionych oraz datę. Zaistnienie szkody powinno być uprawdopodobnione przez właściwe organy, np. policję (umorzenie dochodzenia), instytucję ubezpieczeniową (wypłata odszkodowania) itp.

Na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że strata rzeczywiście powstała i okoliczności jej powstania. Samo wykazanie istnienia różnic pomiędzy ilością posiadanych środków obrotowych a ich stanem księgowym poprzez dokonanie spisów z natury nie jest wystarczające, bowiem przede wszystkim z takiej dokumentacji nie wynika przyczyna istnienia rozbieżności, w szczególności nie wynika, że rzeczywiste braki w środkach obrotowych są niezawinione (por. wyrok WSA w Łodzi, sygn. akt I SA/Łd 1470/08, interpretację indywidualną nr IPPB3/423-418/13-2/MS).

Niezależnie od tego, czy kradzież zostanie uznana w danych okolicznościach za zdarzenie losowe i wartość utraconego towaru będzie kosztem uzyskania przychodów, czy też będzie kosztem niepodatkowym, na potrzeby rachunkowości będzie stanowiła „Pozostały koszt operacyjny”.

W podmiotach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń czy SKOK-i nie występują już straty nadzwyczajne. Skutki kradzieży, niezależnie od jej okoliczności, jeśli rodzą koszty, to będą te koszty (zgodnie z art 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości) księgowane następująco:

  • Wn „Pozostałe koszty operacyjne – inne”
  • Ma „Rozliczenie niedoborów i szkód”.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  z 27 marca 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz