Amortyzacja podatkowa a ustalenie kosztów bilansowych

Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Dodano: 18 marca 2009
Pytanie:  Firma zakupiła samochód ciężarowy i zaliczyła ten zakup w całości, zgodnie z art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym, w poczet kosztów podatkowych, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Jednocześnie zgodnie z ustawą o rachunkowości odpisy amortyzacyjne będą realizowane miesięcznie i zapisane w księgach w ciężar kosztów amortyzacji. Powstaje więc różnica między amortyzacja podatkową a amortyzacją bilansową. Czy taką amortyzację podatkową zapisuje się w księgach, a jeżeli tak, to w jaki sposób (jednorazowy odpis na koncie księgowym, jeśli tak – na jakim)? Czy też powinno to być ewidencjonowane,  np. w module programu do ewidencji środków trwałych, czy w inny sposób? Amortyzacja bilansowa samochodu została ustalona na 60 miesięcy. Obawiam się, że bez dodatkowego zapisu księgowego trudno będzie pamiętać o doliczaniu odpisów amortyzacyjnych do podstawy opodatkowania przez cały ten czas, tym bardziej, że mogą się pojawić następne środki trwałe traktowane w taki sam sposób.

Pozostało jeszcze 74% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Praktyk, wspólnik i założyciel Biura Rachunkowego Avimar Audyt Sp. z o.o., autor i konsultant publikacji poświęconych tematyce prawa bilansowego i podatkowego, specjalista w dziedzinie przepływów pieniężnych i leasingu. Jako wykładowca dotychczas prowadził szkolenia w ramach współpracy z Polską Akademią Rachunkowości SA, ROKK przy Izbie Skarbowej w Krakowie, Dolnośląskim Oddziałem Krajowej Izby doradców Podatkowych, SEKA SA, Lukas Bankiem SA i Europejskim Funduszem Leasingowym SA. Doświadczenie zdobył m.in. jako księgowy w międzynarodowym koncernie, działającym na rynku elektroniki użytkowej, jako główny księgowy w spółce zajmującej się produkcją ekskluzywnej odzieży damskiej, oraz w trakcie rewizji sprawozdań finansowych i bieżących konsultacji w zakresie prawa bilansowego i podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz