Marian Szałucki

Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
254 artykułów na stronie

Uregulowanie zaliczek w umowie spółki

Pytanie:  W umowie podpisanej przez spółkę z o.o., która dotyczy wykonania usług projektowych, zawarte zostały poniższe postanowienia:Zaliczki określone w § ... będą płacone przez Kupującego bez gwarancji zwrotu ze strony Sprzedającego na konto przyszłych prac projektowych, które winny zostać wykonane przed sprzedażą Projektu Szczegółowego. Sprzedający będzie stopniowo rejestrował te zaliczki jako przychód proporcjonalnie do wpłat związanych ze sprzedażą Pakietów Dokumentacji Kadłubowej Megabloków zdefiniowanych w § ... (chodzi o to, że zaliczki będą rozliczone z częścią kontraktu t. j. w ciągu 1,5 roku z 4 lat trwania kontraktu, gdyż uznaje się, że na tą część są one przeznaczone i to są części związane z dokumentacją kadłubową). W umowie wymienione są kolejne etapy prac, które są dokumentacją innego typu i na ta część zaliczki nie będą wypłacane. Dalsze zapisy umowy: Jeśli Kontrakt zostanie rozwiązany z przyczyn po stronie Sprzedającego to wszystkie zaliczki określone w § ... a wpłacone do tego czasu przez Kupującego zostaną niezwłocznie zarejestrowane przez Sprzedającego jako przychód. Jeśli Kontrakt zostanie rozwiązany z przyczyn po stronie Kupującego to wszystkie zaliczki określone w § ... a wpłacone do tego czasu przez Kupującego zostaną niezwłocznie zarejestrowane przez Sprzedającego jako przychód.Czy tak sformułowane zapisy są właściwe dla uznania, że zaliczki otrzymywane przez spółkę będą stanowiły dla niej przychód w momencie rozliczania określonych części kontraktu lub w momencie jego rozwiązania?
28 sierpnia 2012Czytaj więcej »

Użyczenie środka trwałego przez spółkę cywilną spółce z o.o. - skutki podatkowe

Pytanie:  Małżonkowie (współwłasność majątkowa) są właścicielami gruntu z zabudowaniami, na którym jako wspólnicy spółki cywilnej prowadzą działalność gospodarczą. Grunt ten został wniesiony przez jednego ze wspólników (współmałżonków) jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej w 2004 r. Dodatkowo jeden ze współmałżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, w ramach której jest on czynnym podatnikiem VAT. Te same osoby razem z synem są jedynymi udziałowcami w spółce z o.o. powstałej w 2008 r., która ma swoją siedzibę na gruncie będącym ich prywatną współwłasnością małżeńską. Spółka, która oczekuje na wydanie koncesji na sprzedaż paliw, nie prowadzi faktycznie działalności w miejscu swojej siedziby, a związany z nią adres posłużył jedynie do jej zarejestrowania oraz jako adres do korespondencji. W wyniku kontroli urzędu skarbowego w spółce z o.o. do protokołu zostało wpisane oświadczenie jednego z udziałowców, że nie została zawarta żadna pisemna umowa najmu bądź użyczenia gruntu. W oświadczeniu tym określona została kwota, jaka byłaby uzyskiwana z tytułu najmu gruntu pod siedzibę spółki. Jakie konsekwencje w zakresie podatku dochodowego oraz VAT mogą spotkać małżonków, małżonka prowadzącego indywidualną działalność oraz spółkę?  
17 sierpnia 2012Czytaj więcej »