System SENT obejmie kolejne grupy towarów

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 lutego 2022
System SENT obejmie kolejne grupy towarów

Z dniem 22 lutego br. wejdą w życie regulacje, na podstawie których system SENT obejmie dwie nowe kategorie towarów, tj. rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Takie zmiany wprowadza wydane przez Ministra Finansów rozporządzenie w tej sprawie.

Z przepisów nowego rozporządzenia MF wynika, że od 22 lutego br. obowiązkowej rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi SENT – będą podlegać kolejne grupy towarów. Mianowicie obowiązek ten obejmie dodatkowo rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 zawierające więcej niż 70% masy olejów ropy naftowej, inne niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy – jeżeli masa brutto przesyłki towarów objętych tą pozycją przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów.

Z obowiązku zgłaszania będą jednak zwolnione towary:
  • objęte procedurą celną tranzytu, składowania, odprawy czasowej, przetwarzania, wywozu albo powrotnym wywozem;
  •  przewożone w opakowaniach jednostkowych, których objętość nie przekracza 11 litrów.

System SENT będzie również dotyczył przywozu do Polski oraz tranzytu przez nasz kraj odpadów w rozumieniu ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach o odpadach, które podlegają przepisom rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190 z 12 lipca 2006 r., str. 1 ze zm.) – bez względu na ich ilość w przesyłce. Wyjątek będzie dotyczył  niektórych, ściśle wskazanych w rozporządzeniu odpadów (m.in. odpadów objętych procedurą celną tranzytu) jeżeli są one przeznaczone do odzysku oraz ilość tych odpadów w przesyłce nie przekracza 20 kg.

Uzasadnienie wprowadzonych zmian

Jak wynika z uzasadnieniu projektu rozporządzenia, o którym mowa, wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wskazano, że wyroby klasyfikowane do pozycji CN 3814, m.in. ze względu na jednostkową cenę oraz właściwości fizykochemiczne mogą stanowić źródło nielegalnych paliw napędowych (lub opałowych), w szczególności oleju napędowego. Również potrzeba objęcia odpadów systemem SENT wynikała ze zidentyfikowanych sposobów dokonywania nadużyć w zakresie obrotu odpadami. Niedoszacowanie rynku gospodarowania nimi, niedostateczna kontrola w tym zakresie oraz kwalifikacja niezgodnych z prawem działań w obrocie odpadami na poziomie znikomej szkodliwości społecznej – przyczyniły się bowiem do rozwoju tzw. szarej strefy o przybliżonej wartości nawet 6 mld zł w skali roku.

Nieprawidłowości polegają m.in. ma zaniechaniu przez podmioty gospodarujące odpadami optymalnego ich przetwarzania, odzyskiwania i ponownego wykorzystania. Następuje natomiast ich długotrwałe magazynowanie i porzucenie bez przetworzenia do środowiska naturalnego, w tym do miejsc na ten cel nieprzeznaczonych. Istotnym problemem w gospodarowaniu odpadami jest także wprowadzanie na polski rynek gospodarczy odpadów pochodzących spoza terytorium kraju.

Obsługa zgłoszeń SENT na dotychczasowych zasadach

Jak podkreślił resort finansów w wydanym na tę okoliczność komunikacie (z 4 lutego 2022 r.), nie zmieni się obsługa zgłoszeń SENT. Wprowadzone zmiany nie będą miały wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania i aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT, ani schematy komunikatów do niewizualnej obsługi zgłoszeń. Jedyne zmiany zostaną wprowadzone w słowniku PDR1300, poprzez rozszerzenie opisu towaru CN 3814 oraz dodanie nowej pozycji słownikowej „0005" dotyczącej odpadów.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz