Zgłoszenie przewozu drogowego w SENT - sprawdź zmiany od 1 stycznia 2025 r.

Dodano: 7 stycznia 2025
Zgłoszenie przewozu drogowego w SENT od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zgłoszenia międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do Rejestru Międzynarodowych Przewozów Drogowych (RMPD) w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) został poszerzony o podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Sprawdź, kto po zmianach musi zgłosić przewóz w SENT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • kto musi dokonać zgłoszenie przewozu w SENT po zmianach od 1 stycznia 2025 r.

Sprawdź też:

Zgłoszenie przewozu w SENT - kto będzie miał taki obowiązek

Przewozy w systemie SENT muszą zgłosić:

  • podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, 
  • Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu 

Zgłoszenia przewozu w SENT przez te podmioty należy dokonać w sytuacji wykonywania na terytorium Polski międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do lub z państwa trzeciego (tj. państwa spoza UE), na który wymagane jest stosowne zezwolenie. 

Warto pamiętać, że obowiązek przesłania zgłoszenia przewozu w SENT jest wymagane także w przypadku, gdy umowa międzynarodowa określa zwolnienie z obowiązku posiadania takiego zezwolenia. 

Kiedy nie jest wymagane zgłoszenie przewozu w SENT i kogo dotyczy

Zgłoszenie przewozu w SENT nie jest wymagane od przewoźników z UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, jeżeli wykonują oni przewóz drogowy, w tym przewóz kabotażowy, na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.  

Przewoźnicy muszą zgłaszać przewozy w systemie SENT, jeśli:

  • realizują międzynarodowy przewóz drogowy (art. 28 ust. 1 ustawy) lub kabotaż (art. 29 ust. 1 ustawy) i nie mają siedziby w państwach UE, Szwajcarii lub EFTA,
  • realizują międzynarodowy przewóz drogowy (art. 28 ust. 1a ustawy) i mają siedzibę w państwach UE, Szwajcarii lub EFTA

(art. 28b ust. 1 i 2 ustawy o transporcie drogowym).

Obowiązek dotyczy przewozów, które wymagają odpowiedniego zezwolenia, np. EKMT (Międzynarodowe Forum Transportu), lub są zwolnione z tego wymogu na mocy umów międzynarodowych. W przypadku kabotażu zgłoszenie jest wymagane, jeśli potrzebne jest specjalne zezwolenie.

Zgłoszenie należy przesłać do systemu SENT przed rozpoczęciem przewozu w Polsce i uzyskać numer referencyjny.

Obowiązek ten wprowadziła ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym i obowiązuje on podmioty zagraniczne z państw spoza UE od 1 listopada 2024 r., zaś podmioty zagraniczne z państw UE będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.

Polski podmiot, mający siedzibę w Polsce i wykonujący międzynarodowy przewozów drogowy rzeczy, na który jest wymagane zezwolenie lub z takiego zezwolenia byłby zwolniony, nie jest zobowiązany do przesyłania zgłoszenia przewozu w SENT.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz