Nowa opłata od opakowań. Zobacz, kto będzie musiał ją uiszczać

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 sierpnia 2021
Nowa opłata od opakowań. Zobacz, kto będzie musiał ją uiszczać

Wprowadzenie nowej daniny w  postaci tzw. opłaty opakowaniowej przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw – przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Stosowne regulacje w tym zakresie mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. 

Jak wynika z projektowanej nowelizacji, nowa opłata będzie ciążyć na podmiotach wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Natomiast dochody z niej mają być przeznaczane na finansowanie zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w ramach gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zasady uiszczania opłaty

Stawki opłaty (których określenie będzie należeć do kompetencji ministra właściwego do spraw klimatu) mają być zróżnicowane m.in. ze względu na:

  • rodzaj opakowania,
  • możliwość recyklingu,
  • zawartość materiału pochodzącego z recyklingu po uwzględnieniu dochodów z ponownego użycia, sprzedaży materiałów z recyklingu oraz z nieodebranych kaucji.
Maksymalna stawka opłaty opakowaniowej dla każdego rodzaju opakowania przeznaczonego dla gospodarstw domowych ma wynosić 2 zł za 1 kg.

 

Producenci będą ją wnosić co miesiąc (za pośrednictwem marszałków województw) do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wpłat trzeba będzie dokonywać na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa, w terminie 15 dni po upływie miesiąca, za który opłata będzie należna. Następnie na podstawie osiąganych przez gminy wyników w zakresie recyklingu oraz ilości mieszkańców – środki pochodzące z opłaty opakowaniowej będą proporcjonalnie rozdysponowane na rzecz tych gmin przez NFOŚiGW. Ma się to odbywać w ciągu 15 dni po ich wpływie do wspomnianej instytucji.

Uzasadnienie zaproponowanych zmian

W świetle uzasadnienia projektu nowelizacji, jej celem jest m.in. dostosowanie krajowych przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/852 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

https://www.portalfk.pl/pit/kiedy-straty-w-opakowaniach-zwrotnych-mozna-zaliczyc-do-kosztow-podatkowych-20550.html

Źródło:

  • projekt (z 2 sierpnia 2021 r.) ustawy  o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz