Od 1 stycznia 2022 r. nowe wzory deklaracji akcyzowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 listopada 2021
Od 1 stycznia 2022 r. nowe wzory deklaracji akcyzowych

Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie nowe wzory deklaracji na potrzeby rozliczeń podatku akcyzowego. Jest już gotowy projekt rozporządzenia MF z załącznikami określającymi te wzory, przygotowany w resorcie finansów. 

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego. Nowe regulacje mają zastąpić dotychczas obowiązujące w tym zakresie przepisy rozporządzenia MF z  24 stycznia 2018 r.

(Dz. U. z 2020 r. poz. 2231 ze zm.).

Istota zaproponowanych rozwiązań

Przewidziano w nich zmiany uszczegóławiające w zakresie: wyrobów zwolnionych od podatku akcyzowego, wskazania danych identyfikacyjnych osoby podpisującej deklarację, wprowadzenia pola umożliwiającego równoczesne ze złożeniem korekty deklaracji wnioskowanie o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku tej korekty zgodnie z art. 75  Ordynacji podatkowej oraz zmiany porządkujące i doprecyzowujące.

Na podstawie omawianego rozporządzenia mają też zostać wprowadzone m.in. nowe wzory:

  • AKC/AKCzo – deklaracji w sprawie podatku akcyzowego,
  • AKC-WW – deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych,
  • AKC-EN – deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej,
  • AKC-ST/AKC-STn – deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od suszu tytoniowego,
  • AKC-WG – deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych),
  • AKC-KZ – deklaracji kwartalnej w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego i zerową stawką podatku akcyzowego (AKC-KZ),
  • AKC-PA – deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego.

Uzasadnienie projektu rozporządzenia

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jego wprowadzenie ma związek z nowelizacją ustawy akcyzowej. Ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694) wprowadziła zmiany w zakresie zasad składania deklaracji w sprawie podatku akcyzowego. Przypomnijmy, że w ich wyniku, począwszy od 1 lipca 2021 r. jedynie podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej mogą składać deklaracje w akcyzie w postaci papierowej. Natomiast podatnicy prowadzący taką działalność, tego rodzaju dokumenty przekazują wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez portal PUESC (www.puesc.gov.pl). Artykułem 35 ust. 2 wspomnianej ustawy nowelizującej utrzymano w mocy dotychczasowe rozporządzenie, jednakże nie dłużej niż do końca 2021 roku. W konsekwencji niezbędne stało się wydanie nowego rozporządzenia w tym zakresie.

Z treści projektu wynika, że ma ono wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Przy czym w ograniczonym, określonym w tym rozporządzeniu zakresie, podatnicy będą mogli korzystać z dotychczasowych wzorów formularzy.

Źródło:

  • projekt (z 22 września 2021 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
podatek akcyzowy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz