W przyszłym roku wzrośnie akcyza na używki

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 listopada 2021
W przyszłym roku wzrośnie akcyza na używki

Od 2022 roku wzrośnie podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Planowane są także podwyżki wysokości akcyzy na używki w kolejnych 5 latach, zgodnie z przyjętym przez rząd harmonogramem. Autorzy zmian w przepisach tłumaczą je potrzebami budżetu, a także troską o zdrowie obywateli.

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Przewiduje ona podniesienie stawek podatku akcyzowego na alkohol, papierosy oraz tytoń. Zgodnie z jej założeniami, od 1 stycznia 2022 r. ma nastąpić:

  • podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane  (z wyjątkiem cydru i perry) oraz wyroby pośrednie – o 10%,
  • podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy,
  • wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100%  całkowitej kwoty akcyzy,
    • podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%.

Według szacunków MF zmiana przepisów spowoduje, że w stosunku do obecnego poziomu,  w 2022 roku np. w przypadku wódki 40% nastąpi wzrost opodatkowania na butelce (0,5l) o ok. 1,50 zł, dla wina będzie to wzrost opodatkowania o ok. 16 groszy na butelce (0,75l), na puszce piwa (0,5l) wzrost ten wyniesie ok. 6 groszy, natomiast na paczce papierosów (20 szt.) – ok. 30 groszy.

„Mapa Akcyzowa” przyszłych podwyżek

To jednak nie koniec planowanych przez Ministerstwo Finansów wzrostów cen używek. Na lata 2023-2027 zaproponowano bowiem wprowadzenie „Mapy Akcyzowej”, czyli harmonogramu podwyżek podatku akcyzowego na:

  • alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie – co roku o 5%,
  • papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie palenia – poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10%.

Uzasadnienie zmian w akcyzie

Jak wskazali pomysłodawcy omawianych rozwiązań, podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie. Taki sam cel przyświeca podwyżce stawek akcyzy na tytoń do palenia i papierosy począwszy od 2023 roku. Chodzi w szczególności  o zniwelowanie skutków inflacji jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych. Podkreślono bowiem, że wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia, za miesięczną wypłatę można kupić coraz większą ilość używek. Według projektodawców, dostępność alkoholu w Polsce jest zbyt duża, zaś biorąc pod uwagę czynnik inflacyjny, bez podwyższenia stawek akcyzy przystępność cenowa napojów alkoholowych cały czas by rosła. Z kolei podwyższenie minimalnej stawki akcyzy na papierosy spowoduje ograniczenie podaży najtańszych papierosów palonych m.in. przez nieletnich. Zmiany mają również spowodować większą przewidywalność wpływów budżetowych. Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk sejmowy nr 1673).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz