Nowe przepisy w sprawie środków skażających alkohol etylowy. Skorzysta branża kosmetyczna

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 czerwca 2021
Nowe przepisy w  sprawie środków skażających alkohol etylowy. Skorzysta  branża kosmetyczna

Dodanie w przepisach wykonawczych do ustawy o podatku akcyzowym nowego  środka skażającego alkohol etylowy ma wspomóc krajowych producentów wyrobów kosmetycznych.  Jest już gotowy projekt rozporządzenia MF w tej sprawie. 

Ministerstwo finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia, które wprowadza zmiany w przepisach dotyczących środków skażających alkohol etylowy. Na jego podstawie modyfikacji ma zostać poddana treść rozporządzenia MF z 31 października 2018 r. w sprawie środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. z 2021 r. poz. 761). Zmiana będzie polegać na dodaniu nowego środka skażającego do katalogu tego rodzaju środków określonych przez ministra finansów, których zastosowanie pozwala na zwolnienie alkoholu etylowego od akcyzy, na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Środkiem tym będzie mieszanina alkoholu tert-butylowego 78 g i alkoholu izopropylowego 5 kg, w ilości minimalnej na 1 hl alkoholu 100% vol wykorzystywanego przy produkcji wyrobów kosmetycznych.

Jak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia zmieniającego, ma ono na celu wyrównanie szans polskich przedsiębiorców na rynku Unii Europejskiej i umożliwienie produkcji wyrobów kosmetycznych zawierających alkohol etylowy ze zwolnieniem od podatku akcyzowego przy wykorzystaniu nowej mieszaniny środków skażających ten alkohol. Kraje takie jak Niemcy dopuszczają bowiem produkcję wyrobów kosmetycznych na bazie alkoholu etylowego przy zastosowaniu środka skażającego będącego mieszaniną alkoholu tertbutylowego i izopropylowego. Według przedstawicieli MF zmiana rozporządzenia w sprawie środków skażających alkohol etylowy jest efektem rozmów, jakie były prowadzone z branżą kosmetyczną przez Ministerstwo Finansów. Pozwoli ona poszerzyć asortyment wyrobów kosmetycznych (takich  jak lakiery czy żele do włosów), których produkcja nie będzie obciążona podatkiem akcyzowym oraz umożliwi elastyczność w wyborze środków skażających przy produkcji tego rodzaju wyrobów.

Źródło:

  • projekt (z 10 czerwca 2021 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków skażających alkohol etylowy.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz