Obowiązują już nowe wzory deklaracji akcyzowych od wyrobów gazowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 lipca 2021
Obowiązują już nowe wzory deklaracji akcyzowych od wyrobów gazowych

Zmodyfikowane wzory formularzy AKC-4L oraz AKC-WG, a także nowa deklaracja  akcyzowa AKC-KZ. To efekt zmian w przepisach, które zostały wprowadzone z początkiem lipca br. Mają one związek z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, spowodowaną  m.in. koniecznością dostosowania krajowych regulacji do wymogów unijnych.

1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy. Wprowadziło ono nowe wzory formularzy do celów rozliczeń w tym podatku:

  • AKC-4/L (5) – deklaracja „Podatek akcyzowy od wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych)”,
  • AKC-WG (5) – „Deklaracja w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych)”,
  • AKC-KZ (1) – „Deklaracja kwartalna w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego i zerową stawką podatku akcyzowego”.
Wzory deklaracji AKC-4/L i AKC-WG w brzmieniu określonym niniejszym rozporządzeniem będą stosowane począwszy od rozliczenia za wrzesień 2021 roku. Z kolei pierwszą deklarację AKC-KZ podatnicy będą musieli złożyć za III kwartał 2021 roku, w terminie do 25 listopada br.

 

Uzasadnienie zmian w deklaracjach

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, zmiana wzorów deklaracji stosowanych w odniesieniu do wyrobów gazowych (z wyłączeniem gazu do napędu silników spalinowych) tj. AKC-4/L i AKC-WG miała na celu umożliwienie pozyskiwania koniecznych danych o wysokości realizowanych zwolnień od podatku akcyzowego, które dotyczą wyrobów gazowych przeznaczonych do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych, hodowli ryb i leśnictwie.

Natomiast wprowadzenie wzoru deklaracji kwartalnej AKC-KZ zostało podyktowane koniecznością pozyskania danych pozwalających na oszacowanie wielkości preferencji podatkowych. Jest to związane m.in. z art. 14 ust. 2 dyrektywy Rady 2011/85/UE z 8 listopada 2011 r. w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich, który stanowi, że Państwa Członkowskie publikują szczegółowe informacje na temat wpływu preferencji podatkowych na dochody. Znalazło to odzwierciedlenie w znowelizowanych przepisach, będących efektem wejścia w życie ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw.

Począwszy od 1 lipca br. podatnicy mają obowiązek  składania deklaracji kwartalnych (AKC-KZ) w przypadku wyrobów akcyzowych:
  • objętych zwolnieniem od akcyzy,
  • opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym
– dla których nie wystąpił obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz