Nieprzedłużenie umowy o pracę 61 letniemu pracownikowi - czy było zgodne z prawem?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 19 kwietnia 2012
Pytanie:  Umowa z pracownikiem została zawarta w dniu 16 listopada 2010 r. na 1/2 etatu i czas określony do 31 marca 2012 r. Nadmienić należy, że w okresie zawarcia umowy o pracę na czas określony pracownik posiadał ukończone 61 lat. Umowa zawierana była w okresie obowiązywania art. 25 kp. W przedstawionym przykładzie, czy pracownik był chroniony na podstawie art. 39 kp? Czy zakład pracy słusznie nie przedłużył zawartej umowy na czas określony, gdyż w momencie jej zawierania nabył wiedzę, że pracownik jest objęty 4 letnim okresem ochronnym wynikającym z art. 39 kp?  Przed zakończeniem okresu wygaśnięcia umowy pracownik złożył zwolnienie lekarskie na okres 29 marca 2012 r. do 12 kwietnia 2012 r. Przez jak długi okres pracownik jest chroniony przez ZUS? Czy zawierana umowa nie powinna być zawarta na okres dłuższy jak 4 lata tj. do osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Czy pracownikowi należy się z tego tytułu jakieś odszkodowanie?

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz