Nieprzedłużenie umowy o pracę 61 letniemu pracownikowi - czy było zgodne z prawem?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 19 kwietnia 2012
Pytanie:  Umowa z pracownikiem została zawarta w dniu 16 listopada 2010 r. na 1/2 etatu i czas określony do 31 marca 2012 r. Nadmienić należy, że w okresie zawarcia umowy o pracę na czas określony pracownik posiadał ukończone 61 lat. Umowa zawierana była w okresie obowiązywania art. 25 kp. W przedstawionym przykładzie, czy pracownik był chroniony na podstawie art. 39 kp? Czy zakład pracy słusznie nie przedłużył zawartej umowy na czas określony, gdyż w momencie jej zawierania nabył wiedzę, że pracownik jest objęty 4 letnim okresem ochronnym wynikającym z art. 39 kp?  Przed zakończeniem okresu wygaśnięcia umowy pracownik złożył zwolnienie lekarskie na okres 29 marca 2012 r. do 12 kwietnia 2012 r. Przez jak długi okres pracownik jest chroniony przez ZUS? Czy zawierana umowa nie powinna być zawarta na okres dłuższy jak 4 lata tj. do osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Czy pracownikowi należy się z tego tytułu jakieś odszkodowanie?

Pozostało jeszcze 78 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel