Czy pracownicę w ciąży należy przywrócić do pracy

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 7 maja 2018
Pytanie:  W dniu 17 marca 2018 r. zakończyła się trzymiesięczna umowa na okres próbny. W dniu 27marca 2018 r. pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w 24 tygodniu ciąży. W związku z tym musimy ją przywrócić do pracy od 18 marca 2018 r. Czy za okres kiedy nie świadczyła pracy należy jej naliczyć wynagrodzenie? Jakie dokumenty powinna złożyć pracownica a jakie pracodawca? Co zrobić z wystawionym już świadectwem pracy i czy po porodzie należy wystawić nowe, czy korektę poprzedniego?
Odpowiedź: 

W celu potwierdzenia stanu ciąży, pracownica powinna złożyć zaświadczenie stwierdzające, tydzień (miesiąc) ciąży, w celu weryfikacji, czy rozwiązanie umowy nastąpiło po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Na podstawie zaświadczenia, pracodawca winien uznać wypowiedzenie za bezskuteczne i przywrócić pracownicę do pracy. Pracodawca winien też anulować świadectwo pracy, jeśli zostało wystawione. Świadectwo powinno zostać wystawione po rozwiązaniu umowy po dniu porodu.

Kobiecie w ciąży nie można wypowiedzieć umowy o pracę

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Gdy umowa na okres próbny była zawarta na okres dłuższy niż jeden miesiąc i uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu. W dniu porodu pracownica traci status pracownika, wobec czego nie przysługuje jej prawo do macierzyńskiego oraz do urlopu wychowawczego.

Przedłużenie umowy na okres próbny do dnia porodu nie dotyczy kobiet w ciąży, które zostały zatrudnione na umowę o zastępstwo w sytuacji usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Ciężarna pracownica ma prawo domagać się przywrócenia do pracy …

Jeśli więc pracownica była w ciąży w momencie wypowiedzenia umowy bądź rozwiązania stosunku pracy, choćby nie zdawała sobie z tego sprawy, ma prawo domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Bez znaczenia pozostaje fakt, że zaświadczenie o ciąży dostarczyła 10 dni po ustaniu zatrudnienia.

… potrzebne jest jednak zaświadczenie

Jeśli tylko zaświadczenie potwierdza istnienie ciąży w chwili wręczania wypowiedzenia bądź w dniu rozwiązania stosunku pracy, pracodawca powinien uznać wypowiedzenie za nieważne i wypłacić pracownicy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

W przeciwnym wypadku po stronie pracodawcy koszty ewentualnego sporu mogą tylko wzrosnąć.

Pracownica ma bowiem prawo odwołać się od takiego wypowiedzenia w ciągu 7 dni od dnia, kiedy dowiedziała się o ciąży, a nie od daty doręczenia jej pisma wypowiadającego (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNP 2003/1/11).

Niewątpliwie pracownica wygra sprawę przed sądem pracy, który musi orzec na jej rzecz wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.).

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.