Jak rozliczyć sprzedaż majątku ze zlikwidowanej działalności?

Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Dodano: 15 czerwca 2012
Pytanie:  Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od początku 2008 r., opodatkowaną w roku podatkowym 2012 w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Jest również płatnikiem podatku VAT. Z dniem 1 lipca 2011 r. podatnik zawiesił działalność na okres 24 miesięcy, dokonując odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie miejskim. W maju 2012 r. podatnik sprzedał samochód osobowy (na złom), będący jego majątkiem prywatnym (a który był środkiem trwałym w spółce cywilnej, której wspólnikiem był wcześniej podatnik, a w wyniku likwidacji spółki z końcem 2007 r. stał się jego majątkiem prywatnym). Samochód nie został wprowadzony do jednoosobowej działalności, jaką prowadzi teraz podatnik. Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej opodatkowana była na zasadach ogólnych.
  1. Czy stawkę podatku dochodowego od takiej sprzedaży należy określić w wysokości właściwej dla ryczałtu ewidencjonowanego (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f uzpdof), gdyż na takich zasadach rozlicza się podatnik w chwili sprzedaży, czy też wg stawek właściwych dla opodatkowania na zasadach ogólnych (na podstawie art. 14 ust.2 pkt 17) w związku z tym, że samochód nie był wykorzystywany w prowadzonej teraz jednoosobowej działalności gospodarczej, będącej opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego?
  2. Kiedy rozliczyć podatek dochodowy, jeżeli sprzedaży dokonano w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?
  3. Czy od ww. sprzedaży wystąpi obowiązek podatkowy w podatku VAT? Podatek VAT należny z remanentu likwidacyjnego spółki cywilnej, na którym wykazany był również ww. samochód osobowy, został wykazany w deklaracji VAT-7 za grudzień 2007 r.

Pozostało jeszcze 61 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Konsultant podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową zdobywa w spółce doradztwa podatkowego. Autor publikacji z pogranicza prawa gospodarczego i podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel