Zmiana adresu zamieszkania i prowadzonej działalności

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 7 marca 2014
Pytanie:  Klient prowadzi  działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku dochodowego podatku VAT i ZUS. Od 1 marca klient zmienia adres zamieszkania i prowadzonej działalności. Na jakich drukach i kogo powinien powiadomić  klient. Miejsce zamieszkania i  prowadzenie działalności będzie takie same. Zmieni się tylko Urząd Skarbowy.
Odpowiedź: 

W celu aktualizacji danych dotyczących miejsca zamieszkania będącego jednocześnie miejscem prowadzenia działalności przedsiębiorca musi wypełnić formularz CEIDG-1 "Wniosek dotyczący zgłoszenia zmian wpisu w ewidencji działalności gospodarczej".

Można to zrobić drogą elektroniczną (na stronie www.ceidg.gov.pl; wymagany podpis elektroniczny) lub poprzez złożenie wniosku bezpośrednio w urzędzie gminy. Zmianę wpisu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jej zaistnienia. Zaktualizowanie CEIDG oznacza, że zgłoszone zmiany zostaną przekazane również do GUS, urzędu skarbowego oraz ZUS. Samodzielnie, czynny podatnik VAT musi natomiast złożyć zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R w nowym urzędzie, jeśli zmiana miejsca wykonywania działalności powoduje zmianę właściwości urzędu skarbowego. VAT-R należy złożyć w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Jeżeli przedsiębiorca jest jednocześnie osobą ubezpieczoną w ZUS z racji prowadzonej działalności i opłaca za siebie składki społeczne i zdrowotną, to wówczas musi osobno złożyć druk ZUS ZUA w trybie zmiany i zgłosić tym samym nowy adres zamieszkania, w ciągu 14 dni od tej zmiany.

  • art. 30 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Z 2013 r. poz. 672 ze zm.)
  • art. 44 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Z 2013 r. poz. 1442)
  • art. 96 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz