Tajniki zawodu księgowego w praktyce. Dlaczego warto go zatrudnić w firmie?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 12 czerwca 2023
Biuro_księgowi

Prowadzisz własny biznes? Jeśli masz już trochę doświadczenia w lawirowaniu pomiędzy przepisami, sprawozdaniami i wystawianiem faktur, to z pewnością wiesz, ile czasu pochłania rzetelne wykonywanie takiej pracy. Czasem mówi się, że dobry księgowy w firmie jest skarbem — w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się księgowy w firmie i dlaczego warto postawić na współpracę z doświadczonym fachowcem.

Zastanawiasz się, czy księgowy w firmie jest ważny? Poznaj tajniki zawodu w praktyce i sprawdź, dlaczego warto go zatrudnić w firmie.

Księgowy — co to za zawód?

W ostatnich lat wraz z ogromnym rozwojem Polski obserwujemy jednocześnie wyraźny wzrost nowopowstałych firm w różnych sektorach. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku zarejestrowano o 4,7% więcej nowych firm niż w 2021 roku. Wraz z rozwojem przemysłu oraz usług wzrasta również zapotrzebowanie na dobrego księgowego. Niestety dobrych fachowców z rachunkowości na rynku jest niewielu, a finanse firmy zawsze warto przekazać komuś z doświadczeniem i zamiłowaniem do liczenia, kto wykazuje się ponadprzeciętną skrupulatnością. I właśnie takie cechy są niezbędne, by każdego dnia w sposób profesjonalny wypełniać swoją pracę w zawodzie księgowego.

Dobry księgowy w firmie to człowiek, który dba o finanse. Każdego dnia przez jego ręce i programy księgowe przechodzą dokumenty, które trzeba podliczyć, zweryfikować, zaksięgować lub opłacić. Bez wątpienia można śmiało rzec, że to właśnie przez księgowego przepływają wszystkie firmowe pieniądze.

Ponadto księgowy, z którym przedsiębiorca podpisuje umowę o współpracę, reprezentuje go przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym oraz wieloma innymi państwowymi instytucjami. W ten sposób część obowiązków można przekazać w ręce człowieka, który w sposób odpowiedzialny zadba o interesy firmy.

Zawody pokrewne, które są bardzo zbliżone do pracy księgowego to między innymi: księgowy bilansista, księgowy do spraw rozrachunków, czy też kosztów.

W jaki sposób można współpracować z księgowym, prowadząc swój biznes?

W zależności od przyjętej formy biznesu — a jest ich wiele — współpraca z księgowym może wyglądać nieco inaczej. W przypadku KPIR, czyli popularnej książki przychodów i rozchodów księgowy jest tak samo potrzebny, jak w dużych biznesach, np. spółkach, gdzie konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości.

A więc w zależności od tego, na jakim etapie prowadzenia firmy się znajdujesz, księgowy pomoże Ci w rozliczaniu faktur i będzie Cię reprezentował, jeśli wyrazisz potrzebę takiego wsparcia. W przypadku firm, gdzie wymagana jest pełna księgowość, np. wtedy, gdy firma przekracza podany przez ustawodawcę próg przychodów na dany rok rozliczeniowy, księgowy jest pracownikiem, którego zatrudnia się na pełny etat. Natomiast w mniejszych firmach można korzystać ze współpracy z fachowcem na podstawie odpowiedniej umowy.

Jakie obowiązki spoczywają na firmowym księgowym?

Zastanawiałeś się kiedyś, czym każdego dnia zajmuje się księgowy? Być może dla osób postronnych taki pracownik siedzi tylko przy komputerze i delektuje się smakiem ulubionej kawy. Jednak pomiędzy kolejnymi łykami naparu z kofeiną, księgowy analizuje, w którym kierunku warto iść, by zaoszczędzić więcej firmowych pieniędzy. Która forma rozliczeń będzie optymalna? Co jest bardziej rentowne, a co mniej? To wszystko wie dobry księgowy! Jako osoba postronna, która jednocześnie znajduje się w sercu firmy, nie zostaje pozbawiona obiektywizmu. Takie chłodne spojrzenie często pomaga przedsiębiorcy podjąć decyzję, czy np. warto inwestować w rozwój, ile fizycznie będzie kosztował kredyt, czy też zatrudnienie nowego pracownika i czy nie stanowi to zbyt dużego obciążenia dla firmowego budżetu w danej chwili.

Ponadto każdy księgowy jest zobowiązany do terminowego wykonywania poszczególnych obowiązków:

  • nadzorowanie księgowości w firmie,
  • reprezentuje przedsiębiorcę przed urzędnikami z instytucji państwowych,
  • regularne raportowanie sytuacji finansowej firmy,
  • analizowanie faktur,
  • zestawienia przychodów i rozchodów,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • wystawianie faktur, korekt,
  • przygotowywanie listy płac.

W księgowości nie ma czasu na nudę! Każdego dnia trzeba wykonać określone czynności, by później móc spokojnie i na czas zamknąć rozliczenie miesięczne lub roczne. Systematyczność w rachunkowości ma ogromne znaczenie i wielu przedsiębiorców już się o tym przekonało, i to na własnej skórze.

Praca zawodowa a odpowiedzialność w zawodzie księgowego

Zawód księgowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, co nie zawsze jest takie oczywiste. Prowadzenie rachunkowości w firmie w sposób rzetelny jest dużym zobowiązaniem. W księgowości każdy błąd może kosztować podatnika wiele nerwów i wyjaśnień. Z tego względu dokładność wykonywanych czynności oraz znajomość prawa, które bezustannie się zmienia, jest w przypadku księgowego po prostu kluczowe.

Mimo że ordynacja podatkowa jednoznacznie stwierdza, że za wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu firmy odpowiada swoim majątkiem podatnik, to życie niejednokrotnie już pokazało, że na księgowym również spoczywa taka odpowiedzialność. Obowiązujące prawo zniechęca często młodych absolwentów rachunkowości do pracy w zawodzie. Jednak ci, którzy decydują się na tę ścieżkę zawodową, nie wyobrażają sobie życia bez rachowania, pilnowania terminów i rozliczania dokumentów. Pewność, że wykonuje się swoją pracę najlepiej i zgodnie z prawem, pozwala spać spokojnie.

Zalety współpracy z profesjonalnym księgowym

Księgowy w firmie, mimo że często stoi trochę w cieniu, zaliczany jest do jednych z ważniejszych pracowników. Współpraca z człowiekiem godnym zaufania sprawia, że część obowiązków można spokojnie przekazać. Dzięki fachowej pomocy właściciel firmy lub zarząd spółki może zająć się inwestycjami, lub rozwojem swojej firmy. A księgowy zawsze służy dobrą i co ważne, obiektywną radą, która w różnych sytuacjach jest wręcz bezcenna.

Profesjonalny księgowy to samodzielne stanowisko pracy. Oczywiście współpraca z innymi działami lub z szefem jest niezbędna. Jednak wykonywanie wszelkich raportów i reprezentowanie firmy w instytucjach państwowych to po prostu obowiązek specjalisty od rachunkowości.

Ponadto współpraca z dobrym księgowym to również „spokojna głowa” przedsiębiorcy. Pomimo natłoku spraw do załatwienia każdego dnia, przedsiębiorca wie, że finanse firmy są w dobrych rękach, a składanie deklaracji do ZUS-u, realizacja wypłat czy też płacenie podatków, odbywa się płynnie i terminowo.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę możesz zapomnieć o:

  • nieprzespanych nocach,
  • przegapionych terminach,
  • karach za pomyłki,
  • korektach do faktur

i wielu innych problemach współczesnego przedsiębiorcy.

Zatrudnienie profesjonalisty to gwarancja komfortu psychicznego, który szybko pomoże przedsiębiorcy odzyskać balans pomiędzy życiem prywatnym i pracą, czy też równowagę w inwestycjach.

Podsumowanie: dobry księgowy to biznes w świetnej kondycji!

Jeśli zależy Ci na Twojej firmie i chcesz się rozwijać, zadbaj o to, by Twój biznes reprezentował profesjonalny księgowy. To właśnie on odgrywa ogromną rolę w każdej firmie, która już odniosła sukces. Wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednie warunki pracy w postaci osobnego gabinetu lub biura w ustronnym miejscu, trochę żywej zieleni i prawidłowe oświetlenie. Dodatkowo możesz zainwestować w nowoczesny program do księgowości, który usprawni jego działania i przyspieszy wysyłanie niezbędnych plików, generowanie raportów oraz sprawozdań finansowych. Świetnie skompletowana dokumentacja to możliwość przedstawienia konstruktywnych argumentów w czasie biznesowych spotkań, inwestycji lub negocjacji z potencjalnymi kontrahentami.

Dobry księgowy pełni w firmie funkcję serca — najważniejszego organu, który alarmuje, gdy w finansach zaczyna dziać się coś niepokojącego i uspokaja, gdy prognozy na kolejny kwartał są w normie. Na tym stanowisku pracy nie warto oszczędzać, bo straty mogą być dużo bardziej dotkliwe.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz