Sąd administracyjny doręczy pismo na adres skrytki pocztowej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 lipca 2022
Sąd administracyjny doręczy pismo na adres skrzynki pocztowej

Umożliwienie doręczeń pism w postępowaniu  przed sądami administracyjnymi na adres skrytki  pocztowej adresata wprowadziła nowelizacja obowiązujących w tym zakresie przepisów. Zmiana ułatwi odbiór pism uczestnikom takiego postępowania, np. w momencie, gdy  z różnych przyczyn znajdują się poza miejscem zamieszkania.

Od 26 lipca br. obowiązują zmiany wprowadzone mocą ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zmodyfikowała ona treść art. 69 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który dotyczy doręczania pism w sprawach prowadzonych przed tymi sądami. Przypomnijmy, że na gruncie wspomnianego przepisu zasadą jest, że tego rodzaju doręczeń dokonuje się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie.

Istota wprowadzonych rozwiązań

W ramach omawianej nowelizacji do powołanego artykułu został dodany nowy § 2. Zgodnie z jego treścią na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej. W takim przypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe składa się w placówce pocztowej tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. W zawiadomieniu wskazuje się placówkę pocztową operatora, w której złożono pismo, oraz zamieszcza się informację, że należy je odebrać w terminie 7 dni od dnia pozostawienia zawiadomienia.

W razie niepodjęcia pisma we wskazanym 7-dniowym terminie, stosuje się przepisy o tzw. fikcji doręczenia, zgodnie z nowym art. 73 § 5 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, dotychczas w postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie występowała możliwość doręczenia pisma na wniosek adresata na adres skrytki pocztowej. Za umożliwieniem takiego rozwiązania przemawiało ułatwienie dostępu do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania, w tym osobom bezdomnym. Ważny był również aspekt praktyczny, uwzględniający fakt, że niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze.

Ponadto zwrócono uwagę na to, że podobne rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w procesach cywilnym i karnym – tj. na gruncie odpowiednio ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Kpc), ustawy z 6 czerwca  1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Kpk) i ustawy z 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Kpw). Według autorów nowelizacji, skoro stosowanie instytucji doręczenia na adres skrytki pocztowej nie spowodowało problemów nawet w tak ważnych sprawach jak proces karny, to powinna ona być również przewidziana w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.