Rewolucja cyfrowa w wymiarze sprawiedliwości: e-KRS i elektroniczne Księgi Wieczyste

Dodano: 10 września 2021
Rewolucja cyfrowa w wymiarze sprawiedliwości: e-KRS i elektroniczne Księgi Wieczyste

Do uruchomionego 1 lipca br. e-KRS będą włączane kolejne obszary, żeby zrealizować zasadę jednego okienka internetowego dla obywateli, wynika z zapowiedzi resortu sprawiedliwości. Dowiedz się więcej na temat tych rozwiązań.

Rozwiązania informatyczne są ułatwieniem dla obywatela i biznesu, jak np. aplikacja Portal Informacyjny, zintegrowana z Profilem Zaufanym, pozwalająca np. przez telefon komórkowy odczytać udostępniony wyrok czy uzasadnienie i poznać nagrania z posiedzenia zarejestrowanego przy wykorzystaniu protokołu elektronicznego. Przełomem był komputerowy System Losowego Przydziału Spraw sędziom. Ale to także e-KRS dla przedsiębiorców i elektroniczne Księgi Wieczyste.

System Losowego Przydziału Spraw

System Losowego Przydziału Spraw (SLPS) wdrożony w sądach powszechnych w 2018 roku gwarantuje losowy przydział składów orzekających do poszczególnych spraw. Komputerowy system daje pewność, że żadna sprawa nie zostanie arbitralnie przydzielona wybranemu sędziemu. Łączy zasadę losowości z zasadą proporcjonalnego przydziału spraw. Nie ma możliwości ingerencji w losowanie. W 2020 roku przydzielono tak sędziom prawie 3,7 mln spraw.

e-KRS dla przedsiębiorców

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. To koniec papierowej biurokracji. Od początku lipca przez Portal Rejestrów Sądowych obsługujący e-KRS złożono już 21.142 wnioski oraz 4.562 pisma.

Z elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorca przez Internet może pobrać odpis aktualny i odpis pełny. W 2020 roku za pośrednictwem wyszukiwarki KRS pobrano ponad 28,7 mln takich informacji.

Ogromnym ułatwieniem dla biznesu jest również składanie elektronicznych sprawozdań finansowych poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) do KRS. W systemie znajduje się ponad 4,1 mln dokumentów, co oznacza, że taka ich liczba nie musi być dostarczona do sądu w formie papierowej. Z internetowej przeglądarki Repozytorium Dokumentów Finansowych użytkownicy pobrali już ok. 111,6 mln dokumentów finansowych. To około 2,2 mln zaoszczędzonych ryz papieru, co równa się 183 tys. drzew.

Elektroniczne Księgi Wieczyste

Ponad 40% postępowań wieczystoksięgowych wpływa w formie elektronicznej. W 2020 roku liczba wyszukiwań i pobrań z ksiąg wieczystych poprzez ogólnodostępną przeglądarkę internetową EKW wyniosła ponad 170 mln, a w tym roku z przeglądarki skorzystano już ponad 137,6 mln razy.

Ministerstwo Sprawiedliwości oddało też do użytku platformę e-Płatności do uiszczania opłat sądowych. Działa ona od 1 stycznia 2017 r. Znak opłaty sądowej ma postać kodu kreskowego i numerycznego. Może zostać kupiony przez stronę oplaty.ms.gov.pl.

Postępowania na odległość

1300 sal sądowych w kraju wyposażono w cyfrowy sprzęt audio-wideo do nagrywania rozpraw. Tak utrwalono już ok. 9,2 mln rozpraw, w tym ponad 7,4 mln po 2015 roku. Nagrania pełnią rolę elektronicznego protokołu, dzięki czemu nie są potrzebne szczegółowe protokoły na piśmie, co znacznie skraca czas, jaki obywatel spędza w sądzie.

Sprzęt umożliwia też prowadzenie rozpraw na odległość, co znalazło szerokie zastosowanie podczas pandemii Covid-19. Od lipca 2020 roku w trybie zdalnym odbyło się ok. 146 tys. rozpraw.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Uchwalona przez Sejm 28 maja 2021 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjmuje jako zasadę prowadzenie rozpraw w sprawach cywilnych za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość. Strony postępowania, a także świadkowie i biegli, nie będą musieli stawiać się w sądzie. Osobom nieposiadającym urządzeń technicznych zostanie zagwarantowany dostęp do nich w sądzie.

Wśród nowych rozwiązań są też m.in. e–licytacje komornicze nieruchomości, które pozwolą na likwidację zmów między licytantami, zapewnią transparentność i bezpieczeństwo postępowania. Zyskają na tym wierzyciele i dłużnicy, ponieważ dzięki uproszczonej i zdalnej formie licytowania zwiększy się zainteresowanie licytacjami.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.