Opłatę sądową w sprawie cywilnej teraz uiścisz kartą płatniczą

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 grudnia 2020
Opłatę sądową w sprawie cywilnej teraz uiścisz kartą płatniczą

Obowiązują już przepisy, które istotne rozszerzyły możliwość bezgotówkowego regulowania opłat sądowych w sprawach cywilnych. Obecne można to robić również za pomocą płatności kartą w kasach sądowych.

12 listopada 2020 r. weszły w życie regulacje, na podstawie których zmieniono treść rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 21 marca 2016 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 408 ze zm.). Przypomnijmy, że na gruncie jego przepisów możliwe są trzy podstawowe sposoby regulowania tego rodzaju wpłat, tj. w formie:

  • bezgotówkowej,
  • wpłaty gotówkowej,
  • znaków opłaty sądowej.

Przy czym jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych form – a więc dokonywanie przedmiotowych płatności w sposób bezgotówkowy – to do tej pory można to było robić przelewem bankowym na rachunek danego sądu, albo korzystając z ministerialnej platformy e-płatności.

Rozporządzeniem zmieniającym minister sprawiedliwości rozszerzył możliwości w tym zakresie o płatności przy wykorzystaniu karty płatniczej w kasie sądu.

Zmiana polegała m.in. na stworzeniu w § 3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia otwartego katalogu możliwych metod płatności bezgotówkowych, którego jedynym ograniczeniem jest dysponowanie przez sąd odpowiednimi środkami technicznymi umożliwiającymi przyjmowanie wpłat na poczet opłaty sądowej. Świadczy o tym wskazanie w powołanym przepisie, oprócz kart płatniczych, także każdego „innego instrumentu płatniczego w kasie sądu właściwego dla podjęcia czynności procesowej, z którą wiąże się uiszczenie opłaty sądowej” – o ile warunki techniczne i organizacyjne sądu to umożliwiają.

Rozwiązanie to w zamyśle autorów nowelizacji ma usprawnić pracę sądów i umożliwić korzystanie z kolejnych nowych form płatności bezgotówkowych pojawiających się na rynku Dzięki takim ogólnym zapisom na przyszłość będzie możliwe korzystanie z każdej takiej nowej metody płatności  (np. telefonem za pomocą systemu kodów BLIK) bez każdorazowej potrzeby kolejnych zmian rozporządzenia.

  • § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 21 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1892 ze zm.).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.