Przedsiębiorcy zaoszczędzą na zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 17 kwietnia 2014
Budżetowanie dla przedsiębiorstw usługowych i handlowych

Firma wprowadzający na krajowy rynek towar znajdujący się w już obrocie w Unii Europejskiej, nie będzie musiała zamieszczać na opakowaniu adresu polskiego dystrybutora. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która została przyjęta przez Rząd.

Zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki zmiana jest korzystna dla  przedsiębiorców unijnych, którzy do tej pory, żeby wysłać towar na nasz rynek krajowy, musieli zmieniać oznaczenia na opakowaniach.

Nowelizacja w art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej polega na wprowadzeniu odesłania do oznaczenia „producenta” w rozumieniu przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Umożliwi to fakultatywne oznaczenie produktu firmą przedsiębiorcy występującego jako wytwórca, lub jego przedstawiciel, importer, czy też  inny podmiot uczestniczący w obrocie, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

W konsekwencji podmiot z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)  będzie mógł oznaczyć produkt adresem jego firmy znajdującej się na tym terytorium. Dla przedsiębiorcy unijnego, który zdecyduje się wysłać partie towaru do kilku państw EOG, zmiana ta oznacza tyle, że nie będzie już musiał zmieniać opakowania towaru i umieszczać danych dystrybutora na rynek polski.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów na opakowaniu, etykiecie, czy np. instrukcji trzeba podać pisemne informacje w języku polskim określające firmę przedsiębiorcy i jego adres oraz umożliwiające identyfikację towaru. Konieczne jest też umieszczanie na produktach adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce, co jest dosyć kosztowne. Ponieważ specjalnie na potrzeby polskiego rynku trzeba zmieniać oznakowanie produktu lub jego opakowania.

Po nowelizacji obowiązki wynikające z art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostaną złagodzone. A to zdaniem resortu gospodarki przełoży się na realizację wspólnotowej zasady swobody przepływu towarów. Szacuje się, że na zmianach skorzysta 165 tys. podmiotów.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.

Etap legislacyjny: przyjęte przez Radę Ministrów 15 kwietnia 2014 r.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz